Kecskemét Petőfi utcája igazán különleges, és egyedülálló az országban 10 emeletes szalagházaival
Nehéz kiválasztani egyet, a Jövendölés , Kecskeméten írt és itt megjelent versének tolmácsolói közül. Nem is teszem. Inkább 3-at nyújtok át, hisz ízlés dolga, hogy kinek melyik pendíti meg jobban a lelkét.
Kónya Levente József: zenész-énekes, Debrecen
"Kecskemét a Petőfi-emlékhelyek egyike, az a város, amelyhez a költő gyermek-és ifjúkorának fontos eseményei kötődnek. Itteni tartózkodásainak helyszínei ma is jól beazonosíthatók.
az alábbi kíváló újságcikkeben, képekkel illusztrálva Székelyné Kőrösi Ilona történész segítségével. járhatjuk körbe"https://hiros.hu/kultura/petofi-nyomaban-kecskemeten
A kecskeméti Petőfi Sándor utca több szempontból is különbözik az országban található többi Petőfi utcától. " A maga nemében egyedülálló az országban" olvahatjuk a Kecskemét blog alábbi írásában.
https://kecskemet.blog.hu/2009/05/26/nagyapaink_naplojabol_1_az_elet_60_negyzetmeter_alatt
A kecskeméti főtér „szerencsés csillagzat” alatt született. ...Építészetileg és városképileg elsősorban az utcát északról kísérő 400 m hosszú Szalagház az érdekes. Egyfelől léptékvesztett épületutópia, másfelől viszont – a maga nemében – egyedülálló az országban. Lakásszám tekintetében vannak még ennél is nagyobb épületek, de megvalósult formájában a hazai épületóriások közül a legközelebb áll a modern építészek úttörői által megálmodott megastruktúrákhoz: az egyedi harántvázas szerkezet lehetővé teszi a homlokzat teljes megnyitását; a nagy fesztávok kötetlenebb lakásalaprajzot eredményeznek; az összefüggő földszinti üzletsor épületen belül biztosítja a lakók ellátását, a napozóteraszokkal ellátott tetőkert a közösségi életet hivatott szolgálni. Noha az épület erkélysávokkal variált 154 szalagablakos homlokzata üde színfolt a korszak sablonos homlokzati megoldásaihoz képest, és a jól alakítható lakások miatt lakóhelyként is töretlen a népszerűsége, de eltúlzott léptéke miatt városképileg nagyon nehéz vele megbarátkozni. Mindenesetre, ha egyszer valaki egy virtuális történeti parkot állítana össze az 1960-as, 1970-es évek legjellegzetesebb hazai modernista épületeiből, akkor a megyeháza és a szalagház jó eséllyel helyet kapna benne. "
A városi tér érzetei - virtuális séta Kecskemét központjában írásban
olvashatjuk mindezthttp://openarchive.rkk.hu:8080/jspui/bitstream/11155/1998/1/kiss_varosi_2019.pdf Kiss2019"
az alábbi kíváló újságcikkeben, képekkel illusztrálva az elhangzottakat. Székelyné Kőrösi Ilona történész segítségével. járhatjuk körbe"https://hiros.hu/kultura/petofi-nyomaban-kecskemeten
FORTEPAN 1970 KÉPSZÁM 214823 ADOMÁNYOZÓFŐFOTÓ
Kecskemét bővelkedik Petőfi Sándorra emlékező táblákkal. Itt tanult az evengalékus egyház iskolájában. Később itt kapott színházi szerepet is vándorszínész korában, s itt írta több versét is többek közt a Jövendölést is, amit itt is adtak ki. S it állt a XIX sz . elején nagyapjának, Hrúz Mihálynak is a háza.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése