S milyen érdekes és szép az utcatábla attól, hogy a település címere is rajta van. Láttunk már két címeres utcatáblát.( Iklad és Igar falvaknál)!
Ecseren nem tudunk virtuálisan vágigsétálni a Petőfi utcán. , mert a Google fényképezős autója itt nem járt. Milyen Szerencse, hogy kedves olvasónktól, Annától Ilyen sok képet kaptunk, Így részletesebb képünk lehet, erről ,az igencsak jellegzetes utcáról, a sok gangos (ámbitosos) házáról.
Köszönetként egy megzenésített (mára már magyarnótává vált )
Petőfi vers következik: Befordultam a konyhára. Az Ukrajna elleni háború borzalmaira tekintettel most csak a linket szúrom be, s nem a közvetlen videó kapcsolatot.
A török uralom után szlovákokkal népesítették be újra.
A 2000-es évek régészeti feltárásai nyomán bizonyosra mondható, hogy már a kelták, szarmaták, avarok, és szkíták is megtelepdtek itt.
Talán legismertebb Ecser kapcsán a világhírre szert tevő Ecseri lakodalmas, mely az Állami Népiegyüttes előadásában szinte az egész világot bejárta már.
Most azonban nem ezekből a felvételekből válogattam ki egyet, hanem magát a szlovák hagyományt bemutatót., amiből táplálkozott .
Tisztelegve Petőfi szülei előtt is, akik valószínűleg hasonló lakodalomban kötötték össze életüket.
Simontornya Petőfi utcája bejegyzésben szó esett arról, hogy Petőfi mellszobor is van Simontornyán. Az alkotás a vár melleti parkban látható , melyet egy újabb kedves olvasónktól, Andreától kaptunk meg.
Keresgéltem a fényképből kiindulva, hogy minek-kinek az emléktáblája lehet ez a ház falán?
Csak annyira jutottam, ami táblán nehezen elolvasható, hogy , hogy 1770 épült a ház. és utoljára felújítva 1963.ban volt. Kívülről legalábbis, mert belül jobbnak kell lennie, hiszen ebben az épületben van a Vak Bottyán iskola 1-6 évfolyamának telephelye. Bármit is jelentsen ez. Minden esetre a város is elfeledkezhetett már erről az emléktábláról, mert nincs feltéve az emléktáblái, régiépületei közé. Viszont ebben az adatbáziban leltem rá, hogy van Petőfi mellszobruk! Amit majd egy másik bejegyzésben nézünk meg.
A fényképet most is Zsuzsannának köszönhetjük! Melyért most egy kevéssé ismert Petőfi verset választottam, a SORSHÚZÁS ELŐTT címűt ,Csőre Gábor előadásában
Annál is inkább, mert ebben a városban is találkozási pontja van Petőfinek és Aranynak,az utcákban, Úgy mint Székesfehérvárnál.
Csőre Gábor (sz.1971) színész, szinkronszínész, műsorvezető
Díjai: a Kiscsillag is csillag díj, Rutkai Éva emlékdíj, Hegedűs Gyula emlékgyűrű, Roboz Imre díj, Ajtai Andor emlékdíj,
Jászai Mari díj
Simontornya kisváros, Tolna megyében , s ha csak a címerét és az előbbiekben látott iskolatáblát látjuk, máris tudhatjuk, hogy jelentős településen vagyunk, melynek történelme bizonyosan visszanyúlik Szent István idejébe. S ez így is van, sőt még régebbről vannak régészeti emlékek. Már a csiszolt kőkorszakból is.
Beszédes a város neve ,mert konkrét bizonyítékok alapján lehet, tudni, hogy1272 körül épített lakótorny egy Simon nevű fitalemeberé volt, Salamon nemzettségből. Amelyből az évszázadok alatt komoly vár épült fel. Sok más érdekesség is olvasható még a wikipédián montornyáról az itt következő linkre kattintvahttps://hu.wikipedia.org/wiki/Simontornya
IGARról a Wikipédián az első mondat a következő: Nem tévesztendő össze Ikal községgel .
Ikalról még nincs Petőfi utcánk, viszont van egy nagyon hasonló nevű településről: Ikladról, az ország egy teljesen más pontjáról.
Köszönet Zsuzsannának a fényképért
Petőfi Sándor A puszta télen c, verse hangzik el, Hegedűs D. Géza előadásában
a képek allatti videóban
Ezt az utcatáblát nem lehetett könnyű észrevenni. Nemcsak az utcatábla, de maga a Petőfi utca is igen különleges. Szerencsére nem olyan "viharvert" mit a táblája. Először is nagyon hosszú az utca. Két települést köt össze a térkép szerint. Különleges abban is, hogy hol csak az út bal oldalán, hol csak a jobb oldalán láthatóak házak, míg a másikon vagy mezőgazdasáági terület, vagy lankás dombolddal van. Igar Petőfi S- utcája most is végigjárható virtuálisan, az előbbi linkre kattintva.
Hegedűs D. Géza (sz.1953.) színész kitüntetései:
Jáaszai Mari díj, Hegedűs Gyula emlékgyűrű, SZOT díj, eMeRTon díj,
Magyarország Érdemes Művésze díj,
Radnóti Miklós antirasszista díj, Harsányi Zsolt díj,
https://hu.wikipedia.org/wiki/Igar A község Fejér megye déli csücskében található A falu határában Árpád korból származó földvár maradványa a legjelentősebb régészeti lelete a településnek. A középkor derekán a falu elnéptelenedik, majd a XVII sz. közepén újra benépesül a Csallóközből érkező telepesekkel.
Különlegességét a falunak ,a videója is reprezentálja. Amilyen ez,olyan vidót még nem láttunk a blog történetében. Jól példázza, hogy, egy naptól,széltől,esőtől repedezett utcatábla nyomában elindulva milyen értékeket kaphatunk! G.B. Zsuzsa Fogadd szeretettel!