Petőfi szobrok-emléktáblák , Petőfi utcák, Petőfiről szóló könyvek- írások,

2022. március 29., kedd

Petőfis bélyegek

 A ceglédi képeket keresve  - korábbi bejegyzéshez- egy Petőfi arcképes   bélyegre  bukkantam. Ez adta az ötletetet, hogy   jobban utána nézzek, milyen   bélyegek is készültek az  elmúlt 70-100 évben Petőfivel. Találtam többet is, ezeket összegyűjtve érdekes új színfoltja lesz  Petőfi 200 projektünknek a Budaörsi Olvasókörben. ha valakinek esetleg van régi levelei, épeslapjai között olyan amelyekena za lábbi bélyegek valamilyeke   látható. lgyen szíves  küldjön  fényképet  róla!

A bélyegeket  mindig is  kíváló  grafikusok tervezése által  jöttek / jönnek létre A bélyeggyűjtés régebben - ( fiatalabb koromban) -  igen népszerű, volt. Most nem tudom, hogy mennyire  népszerű , viszont  Budapesten egy bélyegmúzeum. https://www.belyegmuzeum.hu/

A honlapot átnézve rátaláltam , hogy ebben az évben a Bélyegkiadásban is  Petőfi emlékév van.

Négy bélyegből álló bélyegkisív 10000 példányban készült  Petőfi 200 emlékbélyeg Benedek Imre grafikus művész  alkotása.által. 2022 március 4-étől  kapható/ rendelhető.

A kisív bélyegképein Jaschik Álmos négy János vitéz illusztrációja látható. A kisív keretrajzát Barabás Miklós Petőfi Sándor litográfiája díszíti, melyet a bicentenáriumot köszöntő logó egészít ki. A kisívhez tartozó alkalmi borítékon Egressy Gábor Petőfi Sándort ábrázoló dagerrotípiája található. Az alkalmi bélyegző grafikáján Petőfi Sándor aláírása szerepel."

https://www.posta.hu/belyeg/belyegeink/ujdonsagok/Ifjusag_Petofi_2022

Benedek Imre (sz 1972) alkalmazott grafikus, bélyegtervező

Jaschik Álmos (1885-1950) grafikus-festőművész

Barabás Miklós  (1810-1898) festő-grafikus











2022. március 20., vasárnap

Dávid Gyula- Mikó Imre: Petőfi Erdélyben

Mihálytól kaptuk - Nagyváradról- az alábbi  könyvismertetőt, mely a költő születésének 150. évfordulójára jelent meg  . 

Nagy köszönet érte! Ezzel is  bővült ismeretünk, rálátásunk Petőfi Sándor  nemzedékeket megszólító  nemzedékekre  hatást gyakorló művészetéről. 


Dávid Gyula (sz 1928) 

Tamási Áron -, Kemény Zsigmond és  Arany János díjjal kitüntetett 

 irodalomtörténész, műfordító, író,  (Románia)

Mikó Imre:(1911-1977) író, műfordító, jogász, politikus ( Románia) 

Dávid Gyula: Petőfi Erdélyben

 

      Fülszöveg:

 

                 Huszonhat évet élt, s abból közel egy esztendőt töltött Erdélyben - a Bánságot és a Partiumot is beleértve. Nem sok idő, de ehhez fűződik életének két döntő eseménye: a házasság és a szabadságharc. Ő úgy mondaná: szabadság, szerelem. Amikor Szendrey Júliát eljegyezte, így nyilatkozott: "Ez időtől számítom életemet." Az "Ott essem el én a harc mezején" is Segesvár mellett következett be.
Erdély volt tehát újjászületésének és halálának színtere. Ez indokolja, hogy születésének 150. évfordulóján, amikor világszerte megemlékeznek róla, a itt töltött rövid esztendő emlékét is felidézzük.
Útjának mérföldkövei a versek, úti levelek s közben minduntalan a kortársak visszaemlékezései. Ezeket vallattuk, de nemcsak a könyvtárakban időztünk, hanem magunk is bejártuk a költő útjait. Erdődön elmerengtünk a vár romjainál, Koltón egy ágacskát törtünk le az öreg somfáról, amely alatt pihent, Vízaknán megálltunk a néma csatatéren, Székelykeresztúrról pedig magunkkal hoztuk a mindig újrasarjadó vén körtefa képét.
Barangolásaink során új színt kaptak a régi emlékek. S a könyv, amely így összeállott, nemcsak a múltat tükrözi, hanem azt is, hogyan emlékezik a szabadság és szerelem költőjére az emléktáblák előtt munkahelyére siető, szabad idejében Petőfi-verset olvasó mai ember.

Szilágyi Erzsébet: Petőfi Sándor- Mi kék az ég ...

                                                              Petőfi Sándor:

 

                                                              MI KÉK AZ ÉG!
 

Mi kék
Az ég!
Mi zöld
A föld!
Zöld föld felett, kék ég alatt a
Hangos pacsirta fütyörész:
Dalával a napot kicsalta,
A nap rá gyönyörködve néz.
 

Mi kék
Az ég!
Mi zöld
A föld!
Zöld a föld, kék az ég, tavasz van...
És én oly sült bolond vagyok,
Hogy idebenn a szűk szobában
Kadenciákat faragok!
 

Eperjes1845. április




Szilágyi Erzsébet nyilatkozza „Kék ég” textilkép sorozatáról:

 

Petőfi Sándor Mi kék az ég! című verséhez készítettem „illusztrációt” ezzel a számomra oly kedves varrva hurkolt technikával. „Kék ég alatt”... Szeretem a vers természeti képeit, és a valódi természetet, ezért is örültem nagyon a lehetőségnek, hogy a Diszeli kúriában, kültéren a gyönyörű régi rakott kőfalon állíthatom ki a munkáimat. Szeretek egységet teremteni a régi és az új között, a természeti, természet feletti és az emberi dolgok, motívumok között. 
Ezt a verset nagyon szeretem, és szerettem gyermekkoromban is. Az akkori könyvem illusztrációja is nagy kedvencem volt, az óriási napkoronggal... Ennek a Szilágyis változatát még szeretném megvalósítani. A hozzávetőlegesen Petőfivel egyidős varrva hurkoló gépet, sajnos csak meleg időben lehet beindítani, ezért a téli és hideg hónapokban nem tudok új alkotásokat készíteni.


Szilágyi Erzsébet:  textil, szobrász és ötvösművész

Ezt a videót nagy  szeretettel ajánlom minden olvasónknak! Részint mert  a fenti művek is láthatók benne,s a készítésük technikája is. Sorrendben ahogy a versből követketik. Másrészt mert a múvésznő gondolatisága, alkotói portréja is különleges élmény!


A művész alkotásairól itt lehet   élményt gyűjteni :https://szilagyierzsebet.hu/

Eckhardt Pétertől kaptuk a fotókat  és a verset is,Szilágyi Erzsébet tudtával és hozzájárulásával küldöm szíves figyelmébe! A képek igény szerint magas digitalizált minőségben is rendelkezésünkre áll,  illetve az eredetieket kiállításra szívesen biztosítjuk vagy értékesítjük (Ylon Kft.). 

Nagyon köszönjünk!  Festménybe álmodott Petőfi vers még nem jelent eddig a  Budaörsi Olvasókör Petőfi 200 blogjában. Nagy öröm , felüdülés és  elmélyülős  csodálat ez így  egyben !  





2022. március 19., szombat

Harsányi Zsolt: Petőfi és A nemzet özvegye

Zoltántól kaptuk a következő két könyv borítójának fényképet. Mindkettő az Alexandra könyvkiadó által  jelent meg  az elmúlt  év októberében és  novemberében. Igen szép kiadásban. talán reprint, de  ebben nem vagyok biztos. 

Harsányi Zsolt  ( 1887-1943) író, műforító, színigazgató volt. Korának népszerű szezője, Harsányi Zsolt-Petőfi, könyvismertető

A Petőfi életrajz "párja" A  nemzet özvegye  Szendrei Júlia  titkai című könyv.Alexandra  könykiadó 

melynek szerzője  maga Szendrei Júlia   

https://www.lira.hu/hu/konyv/szepirodalom/memoar-eletrajz-interju/a-nemzet-ozvegye-szendrey-julia-titkai#bovebb_ismerteto

Mindkét könyv e-könyv formában is megvásárolható

2022. március 18., péntek

Oradea: Parcul Petőfi Sándor - Petőfi szoborral


Nagyvárad  központjában,  a Fő utcára nyíló Petőfi parkban   fényképezte  le   Barbara nekünk   a héten  Petőfi mellszobrát.Nagy  köszönet a fényképekért, természetesen egy Petőfi verssel meghálálva a fáradtságot, odafigyelést Barbarának!  Petőfi Sándor: Ha  férfi vagy , légy férfi


Zámbori Soma (sz:1979.) színész, szinkronszínész,
Voyage projekt tagja


A  szobor története  önmagában is érdekes, mert  valójában kétszer   avatták  fel. 
Először  1962- ben.  Akkor még a  Parcul lon C. Brátinau - Bunyitay ligetben- állt ,- mostani helyétől nem nagyon messze- , majd a szobor  átkerült  1991-ben  mostani helyére. 
2019. március 15-én így emlékeztek Petőfire a Petőfi szobornál Nagyváradon: Petőfire emlékezve Nagyváradon

A szobor és  park azóta  a március 15-ei ünnepségek színtere is lett, s kibővült még Bethlen Gábor és  József  Attila  szoborral is.  

Alkotója
                                Farkas József  szobrász  (sz. 1936 Nagysármás)

http://www.nagybanya.ro/cikk/magyar-szobraszat-erdelyben    https://www.kozterkep.hu/12025/petofi-sandor       https://www.kozterkep.hu/alkotok/megtekintes/11977/farkas-jozsef

Virtuális sétára való a parcul Petőfi Sándor  mentén a google maps  segítségével. Egész nagy ez a  park, ha  bent nem is  de  körbejárva  ízelítőt kaphatunk a hangulatáról.

Oradea/Nagyvárad megyejogú város, a romániai Bihar megye  székhelye 


Nagyváradon, már a XI. században földvár állt. Monostorát I, (Szent) Lászó király alapította, és  a városban őrzik ma is  ereklyeként a koponyájának egy darabját.. A tatárdúlás idején feldúlták a várost de  alig 150 év múlva  már  Szent László király lovasszobrát  avatja  fel a királyi pár a város  főterén.
Itt volt  kanonok Janus Pannonius, és  püspök Vitéz  János- A város  közelében ölték meg   Báthory Gábor  fejedelmet, és itt halt meg 1660-ban II. Rákóczi György fejedelem is. S itt fogadtatta el Thökölyt is a váradi   pasa .  Még sok egyéb érdekes,. fontos információ olvasható a Wikipédia Oradea- Nagyvárad bejegyzésben.

Érdemes  építészeti-kultúrtális-történelmi sétát is tenni , szakavatott   vezetők társaságában az alábbi két  videóval Nagyváradon!


S ha valaki még szeretne Nagyváradon sétálni, akkor  érdemes  ezt az 50 percet is  rászánni.  A városi túrákat gyalogosan megtevők élményeinek lehetünk részesei .A két  videós  városnéző ad sokkal teljesebb képet, mint bármelyik önmagában. 



2022. március 16., szerda

4483 Petőfi kisbolygó

Jött ma  lányomtól egy üzenet,  egy fényképpel és a fenti címmel, 

 s a  hivatkozás is mellékelve:4483 Petőfi Sándor kisbolygó.

Rákattintva mindjárt  megtudható, hogy A (4483) Petőfi kisbolygót Ljudmila Karacskina fedezte fel a Krími Asztrofizikai Obszervatóriumban, 1986. szeptember 9-én. A Hungária típusú kisbolygó V. A. Sor javaslatára kapta a Petőfi nevet.

A 4483 Petőfi kisbolygórnak van külön wikipedia oldala is, amelyen elolvashatók a pályaadatok, fizikai tulajdonságok https://hu.wikipedia.org/wiki/4483_Pet%C5%91fi

Jó példája ez is annak, hogy milyen hasznos egy projekt  működésében ha  különböző érdeklődésű emberek kapcsolódnak össze egy adott téma széleskörű megismerésére! Jó ha sokan, sokféle képpen kapcsolódunk össze Petőfi kapcsán. 

2022. március 14., hétfő

2022. március 15-ére

                                          

                                                               Petőfi örökérvényű sorai 

                                                  a szabadságról, s azért való küzdelemről

az:  1848 


1848. március 16-án  ezt írta Petőfi az előző nap eseményeiről.
saját  naplójába

. Bujtorné Gulyás Zsuzsa fényképezte le   nekünk a  Petőfi összes művei  -- Kritikai kiadás  -- V. kötet  Akadémiai Kiadó 1956  kiadásából.
---------------------------------------
Mit kíván a Magyar nemzet?
1989. március 15.

                                               

                        Cserhalmi György (sz.:1948) a Nemzet Színésze, 

Kossuth és Balázs Béla díjas  érdemes  művész

Petőfi gallér

Számomra teljesen új fogalommal  lepett meg  kedves olvasónk és közreműködőnk  Zsuzsanna. Levelében írta, hogy volt  neki egy Petőfi galléros  ingruhája, valamint,  hogy nagyon szerette.  Írása szerint a  az 1970-es évek elejének  egy  kedvelt   kelléke  volt az ingruháknak, blúzoknak az un. Petőfi gallér.

Utána  nézve az interneten, találtam is Petőfi galléros  képeket, amelyek  ma is hóditanak, nemcsak 50 évvel ezelőtt. Még ingruha  formában is a legújabb divatirányzatokban is.

Az  mindegyikben egyező, hogy  az ünnepélyes és/vagy  elegánsabb  ruhadarabok közé sorolódik ma is  a Petőfi gallér. (akkor is ha  nincs külön nevesítve) . 

Nem is ment ki a divatból valójában, megőrződött a mai napi, csak  nem tudjuk róla, hogy milyen szerepe volt  régen. Vagy csak nem tudjuk, hogy  Petőfi gallér volt a neve a XIX - XX. század  szabaszatában  hazánkban. 

S amíg az 1850-60-as években a "titkos" lázadás /emlékezés megtestesülése volt (persze a tiltott kokárda nélkül) , mára  az elegancia  tartozékává vált. Az is sokat mond, hogy az 1960-as végén, 70-es évek elején a fiatalságának  kedvelt, vágyott, és szívesen hordott  viseletként  került újra középpontba. Egy idő után  elhanyványult ez a forma - de nem szünt meg. A rendszerváltás utáni időkben  újabb lendületet és tatralmat  is  kapott  a Petőfi galléros  ing  viselete, mert összekapcsolódott a díszmagyar öltözékkel, mely reneszánszát élte jó másfél- két  évtizedig.

https://szabadfold.hu/orszag-vilag/kossuth-kalap-petofi-galler-a-sziv-folott-kokarda-246633/

 S hogy miylyen is volt ez  bizonyos  Petőfi gallér? 

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiFY6nRUKdEaUsup6Rn9Kqc_nMBchTRR8tetUj99MQ24UbQxWqxnflULozo47GkS35pAe1lxvr6UUEFzmY7lOU-XhAV43-MB7sWhKclRAUHUE1zVIGEDRAt-0C1CUdKtl5Wbs1LDhHw3as/s1600/pet%25C5%2591fi1.jpg

S hogy mennyire  a mai  divatban is itt van a "petőfi gallér/mégha nem is így nevezzük mostanság/,  az egyik legismertebb  online divatcégben is  megtalálható, az elegáns  női ingruha gallárjában.



ingrugha Petőfi gallérral

S még egy példa, hogy  mennyire élő a Petőfi galléros  ffi  ing divatja, az is mutatja, hogy   6000-15000 között van egy ing ára. 

napjaink Petőfi gallésros ffi. ing fényképe


2022. március 12., szombat

2022. március 11., péntek

Petőfi írásaiból 1.rész

 Egy kedves  ismerőstől kaptam lefényképezésre  a minap egy mappát. Egy szó van az elején Petőfi , és egy arcképe. 

Mikor, milyen alkalmomra készült ez nem   derült ki. 1986 a kiadás éve. Arra vonatkozóan  semmilyen  útmutatás nem  található benne, hogy minek az alkalmából került összeállításra, kiadásra. Talán a faximile  kiadások-mely abban az időben indultak virágzásnak- egyik  gyűjteményes  darabja. 

Terjedelmes  anyag , így  egyszeri közzététellel  nem is lehet  mindegyik fontos elemét bemutatni. Szóval lesz 2. rész is a közeljövőben.

Addig is  kellemes  időtöltést/"időutazást"



           Petőfi egyik  legnagyszerűbb  verse, hitvallása, útmutatása, ars poeticája?!
S milyen szép írása  volt.




                                         Álljon itt egy régi nagy színészünk előadásban!



Mensáros László színész  (1926-1993) 

Jászai Mari díj, Kiváló és Érdemes művész, Kossuth díj


Vannak benne  személyes témájú írások is. Kötelezvény, szerződés,  levél.







 




2022. március 10., csütörtök

Budapest XIX.ker. Kispest-Petőfi utca

Kispest sem maradhat ki Petőfi 200- ból!  A képből kiderül a lakótelepi környezet. Tetszik a kezdeményezés. Hallgassunk verseket, minél többet. Jó egészséget, sok szeretettel Edit !- volt a  képhez mellékelt  írás.


 S IGEN Kispest sem maradhat ki! 

Bravúros , már a fénykép is, hiszen egy 10 emeletes   lakóház legfelső  szintjén van utcanév kiírás. Persze  máshol is  szemmagasságban. Ez inkább  dekoráció, mint   eligazodást  segítő. Az, hogy még nincsenek levelek a fán, lehetővé tettte a lefényképezését- nem könnyes  azt sem. 


                    Köszönetként, most két klasszikus összegyúrva egy egésszé 2015-ből, Miskolcról  a Grál Pincéből,




 a JAJA zenekar

Suha Tamás, Kormos Katalin Kitti, Várhelyi Zalán

 Itt olvasható a l Jaja zenekarról + Kormos Katalin Kittiről

(  A  Miskolcon lévő Grál Pincéről is, ami igen izgalmas hely lehet.,https://gralpince.hu/ )


Virtuális séta lehetősége a google maps segítségével:Budapest XIX.ker Kispest-Petőfi utcája


Kispest  (Vekerle telep) 1871-től  létezik önálló községként, majd 1922-ben kapott városi rangot.. Budapesthez csatolása 1950-ben  történt meg.https://hu.wikipedia.org/wiki/Kispest

 

Azonban a település történe a honfoglalás előttig  nyúlik vissza.  A Gödöllőnél már   említett  Grassalkovics Antalnak is  volt tulajdona a település.  

Egy  nagyon jó Kispest  bemutató videót   találtam. 

Kellemes   nézelődést, ismerkedést  a kerülettel  általa !



2022. március 9., szerda

Petőfi német nyelvű személyleírása- magyar fordítással együtt

 Zsuzsannától egy újabb  érdekes anyagot kaptunk.Abból a bizonyos 7. kritikai kiadásból fényképezve (amelyről már korábban  volt szó) .


Érdekes , hogy komoly  tévedések szerepelnek benne. Például 10 évvel idősebbnek  írták a valóságnál.


Megjegyzés a német nyelvű személyleíráshoz – a nyomtatvány magyar szövege

Petőfi Sándor személyleírása

Kor:                                                       36 év

Születési hely:                                  Erdély

Családi állapot:                                 nős

Vallás:                                                  református

Beszél:                                                 németül, magyarul és románul

Foglalkozás és jellem:                    korábban költő

Testalkat:                                           kicsi, sovány

Arc:                                                       sovány

Arcszín:                                               barnás

Homlok:                                              magas

Haj:                                                       fekete, fölfelé fésült

Szem:                                                   fekete

Szemöldök:                                       fekete

Orr:                                                       széles

Száj:                                                      arányos

Fog:                                                     

Áll:                                                         kissé hegyes

Szakáll:                                                bajusz

Különös ismertetőjel: kihajtott ingnyakkal szokott járni

Öltözék: német divat szerint


2022. március 8., kedd

Latinovits Zoltán gondolatai Petőfi verseiről

 


Ágnes  kedves olvasónk és közreműködőnk, kb. két hete elküldte Latinovits  Zoltán : Emlékszem a repülés boldogságára c, könyvének borítójáról, s néhány  -Petőfivel kapcsolatos írásáról fotóit. Ezzel felhívta figyelmemet  Latinovits  Zoltán ezen könyvére, melyben  a versekről, a versek  előadásáról és  nagy költöinkről  külön -külön fejezetben  mondja el  , hogy milyen  fontos, érzelmi, gondolati  tartalmakat hordoznak a versek, s  melyek fontosak.számára   

Elmentem a könyvtárba, és  kivettem, hogy végig  elolvassam mit ír Petőfiről, Petőfi költészetéről Latinovits Zoltán? 

Letehetetlen gondolatfolyam, és egyben érzelmi feltöltődés volt olvasása.  Az Ő írása a versekről, olyan mint  maga a versolvasás  . Kiút az aktuális  megpróbáltatatásokból. 

Jelenleg háború van. Az még vita  tárgya, hogy  helyi avagy már maga a  3.vh 2. szakasza. A szakértők és az elszenvedők közt hatalmas a szakadék az események  megítélésében. A vers mentsvár a hétköznapok emberei számára. ezekben az időkben (is).

S ahogy  Latinovits  ír a versekről  - Többek közt  Petőfiről és  pár  verséről- az önmagában is olyan mint  egy -egy vers elolvasása. Gyógyír a léleknek. 







Később ezt írja: