Petőfi szobrok-emléktáblák , Petőfi utcák, Petőfiről szóló könyvek- írások,

2022. május 20., péntek

Budakeszi- Petőfi utca

Budakeszi Petőfi utcáján sétáltam a napokban, s fényképeztem   utcatáblákat is  közben.  Mindegy, hogy  az elején vagy a végén kezdjük  a sétát , egy " fel a hegyre, le  völgybe" élményben lesz  részünk. S abban is  megegyezik a két végpontja, hogy meglehetősen  szűkös a "bejárat", ami azonban tekintélyesen  kiszélesedik később. Nagyon hangulatos utca , sok  apró csodával gazdagodunk séta közben..

A hivatalos önkormányzati utcatábláról már látható, -ha egyébként nem tudnánk- , hogy a sváb-bajor gyökereket őrző településen vagyunk, mert itt is címeres utcatáblát látunk.  Melyet az idő és időjárás  (napsütés, eső) együttes  hatása  avittasított.

Az utcatáblákat figyelve különleges  élményben vott  részem sétám során, mert  8 saját utcatáblát is láttam. A megújuló épületek lakói fontosnak érezték , hogy idomuljon az utcatáblájuk az épületük arculatához. 

      A google maps-os  autó is végigment a budakeszi Petőfi utcán , így  virtuális sétát is tehetünk.

  Séta a google maps-al a Petőfi utcán Budakeszin.

Én is  készítettem pár fényképet.







Egy  épület külön figyelmet is  érdemel a Petőfi utcában: , Mezei Mária színésznő volt  lakhelye, ma  emlékháza. 


A vers pedig , egy  eddig még nem hallott Petőfi vers :  A virágok című. 

Hűvösvölgyi Ikdikó (sz .:1953)
A Soproni Petőfi Színház örökös  tagja
Kossuth díjas,
Turai Ida Vándordíjas, 
Cornélius, Kék madár, Budapestért, és  Szentendre különdíjas, 
A Magyar  Érdemrend lovagkeresztjével
kitüntetett   színésznő


Budakeszit,  az újkőkorban  is lakták, a rómaik idejében már virágzó település  volt. A honfoglalás idejében a  nevében is megőrzött  keszi törzs szállásterülete volt. Török időkben elnéptelenedett, majd  a törökök kiűzése után,  itt is, mint Bdaörsön is,  a Zichy család szerezte  meg,  a korábban császári birtokot. A birtok  gazdasága nagyrész a szőlőtermelésére és zöldségtermelésre  támaszkodott.Az 1870-es  filaxéria járvány elpusztította a szőlőültetvények nagy részt, Így a lakosság a közeli budapesti  építkezésekre  ment   dolgozni. Budakeszi wikipédia

Az alábbi  videóval igazán tartalmas helytörténeti kirándulást  tehetünk Budakeszin. A felvétel készítése óta a városban  nagyszabású fejlesztések, építkezések történtek. Megépült az új iskola, az új piac.Közlekedése két irányban is összekapcsolódik  a fővárossal. Egyrészt a  régi útvonalon a Szél Kálmán térrel , másrészt most már külön , közvetlen buszjárattal  Kelenföldi pályaudvarral. Jelenleg az egészségügyi intézmények  fejlesztése folyik. 



A  Vadaspark mellett, mamár Dínó park, és  arborrétum is  található



Nincsenek megjegyzések: