Petőfi szobrok-emléktáblák , Petőfi utcák, Petőfiről szóló könyvek- írások,

2022. július 29., péntek

Balatonmagyaród- Petőfi Sándor utca

Bő 15-20 éve  végigbuszoztam  Balatonmagyaród   Petőfi utcáján. Iskolásokat  vittük a határában lévő Kányávari szigetre. Borongós  idő volt , épp egy nagy esőzés után, de így is  maradandó élmény maradt  a Kis-Balaton ezen  túristaközpontjában eltölteni pár órát. Bárcsak fényképeztem volna  akkor  a Petőfi utcatáblát! Így most  meg kell elégednem  a Google-maps nyújtotta  lehetőséggel. 

Balatonmagyararód teljes  hosszában a Petőfi Sándor  utcán haladunk. Napi egészségügyi sétának is  bőven elegendő lenne   végigsétálini  rajta,  közben gyönyörködni  a szebbnél szebb falusi épületek sorában. Akad itt  jónéhány kiemelkedőén szép   régi épület is  a felújított, modernizált , vidám külsejű házak között

Petőfi utca virtuális sétája google mapssal

A vers azonban  most sem marad el. A : Nemzeti dal következik , ahogy még nem hallottuk ! A Kecskés együttes megzenésített  változata következik.


Kecskés együttes

(1981-től napjainkig működő együttes )

 a  középkori magyar zene

interpretálója 

2009-ben az együttes Petőfi halálának 160. évfordulójának alkalmából számos koncertet adott

https://www.kecskesegyuttes.hu/kecskes-egyuttes/



Balatonmagyaród wikipedia

Balatonmagyaród a Kis-Balaton rekonstrukciója során  zajlott régészeti feltárások  alapján ősidők  óta  lakott hely. Első írásos  emlék azonban, csak1308-ból van.Az ezt követő másfél  században sokszor cserélt gazdát , majd 1470 körül a  Báthoryak  birtokába  került. Viszont már az 1400-as  évek elején kőtemploma és a Zalán átívelő hídja is volt

A törökök először csak  a hídját használák átklésre, később azonban sűrűn pusztítottak a  faluban is. Az 1600-as évek elejétől már törökök is laktak  a faluban,  és a komáromi és zalavári magyar katonák is portyáztak erre. 

1686-ban  németek és horvátok  haldták át  a falun és  felgyújtották. A sok viszontagság ellenér e a falu mindig újjáépült és  10 év múlva (1696-tól Szécsényi György  birtoka. Gyors  fejlődésnek, növekedésnek indult. A 19. században  több nemesi család is megjelent Magyaródon, de jobbágyok is nagy számban választották új lakhelyüknek. A  19. század végén 1000-nél többen éltek a településen, többségükben középparszt.  1924-ben  a Széchenyiek zalai uradalmának központja lett.,  s nagyközségi rangot kapott.

Mára  népessége 400 főnél nem sokkal  több, s  legfontosabb bevételi forrása az idegenforgalom, melyet a határában  lévő Kányávári sziget biztosít.https://www.balatonmagyarod.hu/Amit szerintem, a természet iránt kicsit is  érdeklődöknek érdemes  felkresni. Kivételes  élményekkel gazdagodva  térne majd haza. keszthely és Zalavár  irányból is jól megközelíthető autóval. 


Ahogy a kis települések  sokaságában, itt is találtam önmaguknak rendezett  közösségépítő, együttes szórakozást biztosító  formát. Itt mosoly délután a neve 



Nincsenek megjegyzések: