Debrecenben jártam, és nem kerestem Petőfi utcát, mert az már itt van a blogban. Azonban a Batthyány u-ban, a 14-es házon találtam Petőfi emléktáblát, írta Károly tagtartársunk!
S ráadásul nem is egyet, hanem rögtön kettőt talált., amelyet 50 év különbséggel állítottak fel!
Az elsőt 1899-ben, amikor már kezdetek szaporodni az emlékezés táblái a szabadságharc szereplőire és magára az eseményére! Nagy dolog volt ez akkoriban. Fel sem tudjuk mérni talán, hogy mit jelenthetett abban a időben egy ilyen tábla elkészíttetése, felavatása. S a tény maga, hogy megjelenhetett a köztereken az emlékezés ily tartós formában is.
S nem is egyszerűen itt járt Petőfi, hanem ebben a házban lakott feleségével és itt született Zoltán fia is 1848.-ban Ormos szabómester adott szállást számukra, tudhatjuk a történetírók jóvoltából.
S az emléket állító Csokonai társaság még 2005-ben is létezett. (akit érdekel e jelentős irodalmi kör múltja, az elolvashatja az alábbi linken)
Az minden esetre megtudható, hogy első elnöke (1888-as alakulásakor)
Vértesi Arnold (1834-1911)
író , újságíró, lapszerkesztő
a Kisfaludy és a Petőfi -társaság rendes tagja
volt- S nyilvánvalóan erős szorgalmazója ezen emléktábla felállításnak .
Az emléktábla elkészítője:
Tóth András(1858-1929)
szobrász,
kőfaragó mester
https://archivum.mtva.hu/photobank/item/MTI-FOTO-TXhic2htMlpNWTlML1REUGRyQ3oydz09
Az nem derül ki , Hogy mennyire a NISZ tagjai és mennyire, a már új MNISZ tagjai voltak a szorgalmazói az emléktábla felállításának. Valószínűleg A Petőfi kilátó létrejöttéhez hasonlóan, itt már az ország akkori politikai irányítása a sugalmazó.
Nagy köszönet ezért az értékes történelmi utazásért Kiss Károly tagtársunknak az emléktáblák fotóiért! S hogy e különleges emléktábla gyűjtése se maradjon Petőfi vers nélkül. Köszönetként/ ajándékként : jöjjön a CSATADAL zenével kombinálva
Misztrál együttes
1997- ben alakult,
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése