Ezen bejegyzés előtt épp arról esett szó, hogy Kiskunfélegyháza Petőfi Köre adományából lett újra (a régi helyett ) Petőfi szobor Albesti-ben/Fehéregyházán
Kijiv/ Kijev esetében is egy hasonló történet tanúi lehetünk, annyiban mindenképp, hogy mind a két esetben két település együttműködésének eredménye A KÖLCSÖNÖSSÉG JEGYÉBEN.
Petőfi szobrának felállítását Kijev vezetése a budapesti Sevcsenko-emlékmű 2007. július 11-i felavatása viszonzásának szánta.
Kutas László (sz 1936)
kétszeres Pro Kultúra Sopron-díja,
a városban elhelyezett 17 köztéri munkáért
Wiesenthal-díjas és
Ezüstgerely díjas.
A Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével kitüntetett
szobrász és éremművész
https://hu.wikipedia.org/wiki/Kutas_L%C3%A1szl%C3%B3
https://hvg.hu/vilag/20091212_petofi_szobrot_avattak_kijevben
A magyar szabadságharc költőjének bronz mellszobrát, Kutas László Magyarországon készült alkotását Kijev belvárosában, a Vorovszkij utcában lévő parkban állították fel. A budapesti polgármesteri hivatal megrendelésére öntött szobrot és kő talapzatát Ukrajna budapesti nagykövetségének a közreműködésével még februárban az ukrán fővárosba szállították és átadták a Magyarok Kijevi Egyesületének (MKE).
Vass Tibor, az MKE elnöke az MTI-t telefonon arról tájékoztatta, hogy Petőfi Sándor kijevi szobrának a felavatása részét képezi az idei Ukrajnai Magyar Napoknak és az MKE fennállása 20. évfordulójának szentelt rendezvénysorozatnak.
A kijevi polgármesteri hivatal tájékoztatása szerint Szerhij Rudik polgármester-helyettes a Petőfi-emlékművet avató beszédében hangsúlyozta: Petőfi Sándor, a költő és szabadsághős a magyarok számára olyan sokat jelent, mint Tarasz Sevcsenko nemzeti költő az ukránságnak. A magyar költő emlékének kijevi megörökítése az ukrán és a magyar főváros közös ügye, a két testvérváros közötti szoros együttműködés újabb bizonyítéka – tette hozzá.
Petőfi szobrának felállítását Kijev vezetése a budapesti Sevcsenko-emlékmű 2007. július 11-i felavatása viszonzásának szánta. (Budapest Tarasz Sevcsenko tér - Viziváros)
A kijevi Petőfi-szobor felállításáról 2007. december 3-án állapodott meg Demszky Gábor budapesti főpolgármester és Leonyid Csernoveckij, az ukrán főváros polgármestere.
Azt nem tudtam kideríteni, hogy a két legendás költő ismerte-e egymás munkáját, hiszen kortársak voltak. Nem valószínű.
Minden esetre álljon itt most Tarasz Sevcsenko ukrán költő egyik verse is Petőfi Sándor verse mellett , hamár Őt tekinti az ukrán irodalomtörténet az Ő Petőfijüknek.
Emlékezzünk hát mi is egy Petőfi verssel a két főváros együttműködésére
Petőfi Sándor : Az álom (a felhők ciklusból)
https://hu.wikipedia.org/wiki/Koncz_G%C3%A1bor
A még egyszer Petőfi : Nemzeti dal 2nyelvű: magyar-ukrán előadásban
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése