Andreától kaptuk a somogyvári Petőfi utcatáblát, ami egy újabb "kirándulás" Somogy megyébe. Nagy köszönet érte és az köszönő/ajándék versfelvétel most egyidős a fényképpel. A VERSmindenÁRON legújabb közreadott interpretációja Petőfi Sándor : Ha férfi vagy légy férfi költeményének.
Somogyvár már a bronzkorban is lakott volt. A honfoglaló magyarok idején Koppány vezérnek volt a a fő szálláshelye ,Az 1091-ben Szent László király bencés monostort létesíttetett
A kor egyik legnagyobb és legelegánsabb létesítménye volt.
Az apátságban a középkor jelentős kultikus és kulturális központja alakult ki, s az 1220 as évektől már hiteleshelyi levéltárként is működött. A királyi birtokon létesített épületegyüttes egyúttal ispánsági is központ volt, azaz a vármegyeszékhely szerepét is betöltötte.
A Luxemburgi Zsigmond király 1410 - ben királyi városként adományozta Marczali Miklósnak és Dénesnek. Ekkorra a vár már romos állapotba került, a Marczaliak sem építettek újjá, és ezután sem szerepel okleveleinkben.
Az 1474-ben örökösödési szerződés alapján a Báthoriakat iktatták be Somogyvár település és tartozékainak birtokába,
A kolostort és a templomot hozzávetőlegesen a 16. század első feléig használta a rend. A török veszély erősödésével, a végvárrá kezdték átépíteni a templomot és a kolostorépületet. A főkapukat, ablakokat befalazták, a templomtornyokból bástyákat alakítottak ki. A nyugati homlokzat elé egy kisebb őrtorony épült. Aő török csapatok azonban megostromolták és kifosztották az apátságot. A szerzetesek később nem tértek vissza. A törökök erődítményűl használták az épületeket, majd az egykor pompás kolostorépület és a hatalmas templom lassan az enyészeté lett.
A török megszállás idején szerb határőröket (iflákokat) telepítettek le a településen, akik az őslakosokkal szemben kedvezményekben részesültek. A törökök kiűzése után, Széchenyi György kalocsai érsek nyerte adományul a települést, amely egészen a 20. századig a család birtokában maradt..
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése