A HVG élőközvetítésben tudósított a mai diák-pedagógus tüntetésről . E hírek között volt (fénykép melléklettel ) a Budapesten működő Petőfi Sándor Gimnázium csatlakozása és mini tüntetése is. S lám milyen fontos az írásbeliség! E képből tudtam meg, hogy a Horváth Mihály téren álló Petőfi Sándor Gimnázium 1892-óta viseli Petőfi Sándor nevét, s láthatóan szellemiségét is.
Petőfi Sándor "márka" mai aktuálisa
Így gyorsan utána néztem a neten mit is tudhatunk e 130 éves gimnáziumról Petőfit illetően!
Először is. azt, hogy a plakáton kiírtak kissé tévesek. A Petőfi Sándor nevet - ha hinni lehet a Wikipediának- 1946-tól viseli, ami így is szép kor : 76 év. S persze tiszteletre méltó, hogy kiállnak a pedagógusok és diákok mozgalma mellett.
Az viszont való igaz, hogy 100 évesnél is idősebb a gimnázium ezen szerepében, és építésekor ennek is készült. 1921-ig a Magyar Királyi Főgimnázium néven vett részt a fiúk oktatásában, majd Werbőczy István Gimnázium néven működött 1946-ig,
Ami viszont tényleg nagyon érdekes, hogy falai között tanult korunk történelmének egy sor jelentős személyisége . Csak néhány an a gazdag felsorolásból, melyek a gimnázium Wikipediás oldalán el is olvasható: Göncz Árpád, Tandori Dezső, Bárdos Lajos, Ferencsik János, Máté Péter, Csonka András...Gerevich Pál, . és itt érettségizett JÓZSEF ATTILA és RADNÓTI MIKLÓS is.
A névsor csalóka, mert ezek az úgynevezett „híres emberek”, a kiváló orvos, fizikus, mérnök, bölcsész tanítványok kevésbé ismertek, de – az öregdiák-találkozók tanúsága szerint – ők is hasonló módon kötődnek az iskolához. olvasható a wikipédia oldalán. ÉRDEMES RÁTEKINTENI!
https://hu.wikipedia.org/wiki/Pet%C5%91fi_S%C3%A1ndor_Gimn%C3%A1zium_(Budapest)
Nem oly régóta a téren, a gimnáziummal szemben Prielle Kornélia színésznő szobrát állítottak fel, akit egyébként Petőfi feleségül akart venni (Szendrey Júlia előtt) de a színésznő édesapja ellenezte a házasságkötést, így az nem jött létre.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Prielle_Korn%C3%A9lia
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése