Ágnes régi olvasónk és közreműködőnk küldte nekünk a kiskunfélegyházai Petőfi Sándor utcatáblát. Nagy köszönet érte, s természetesen ajándékvers is lesz! Megint elmondhatjuk, hogy igazán egy meglepő utcajelzés adja az inspirációt a a továbbiakhoz.. Nem is tudom, minek tekintsem a Petőfi arcképet?
Olyan mint egy cégér-tábla, csak nem kerámia mestert vagy péket hírdet, hanem Petőfit. Mivel nem símul a falra, nem lehet emléktábla. szobor/ plakett sem, már csak azért is, mert ahogy nézem ez a Petőfiről készült fénykép másolata. Utcajelzőnek fogom fel, talán ez a legpontosabb megközelítés erre, de majd jól utána nézek történetének,s talán megtudhatjuk miért e különös forma?
Külön öröm, hogy épp a 25. utcatáblánk lett Kiskunfélegyháza Petőfi utcája, s Kiskunfélegyháza maga is.
A KISKUNFÉLEGYHÁZI PETŐFI-EMLÉKTÁBLA FELÁLLÍTÁSÁRÓL Kőfalviné Ónodi Márta írását feltétlen elolvasásra ajánlom! Annál is inkább, mert az emléktábla felállítása, szorosan összefüggött a már korábban https://petofi200.blogspot.com/2022/01/petofi-szobor-petofi-teren-budapest.html történt bejegyzéssel, Reményi Ede zeneszerző és zongorista (Görgey Artúr segédtisztje) adománygyűjtő hangversenyével.1860. nov. 17-én. Amely a helyi OLVASÓEGYLET (!) szervezésében, és adománygyűjtésében jött létre.
"Reményit az olvasóegylet tiszteletbeli tagjává avatták, a városi tanács pedig 1860. november 23-án a város polgárává fogadta[2], így díszpolgáraink sorában őt tekintjük a legelsőnek.[3]"
Az emléktábla felavatása csak 1867. október 23-án történt meg Reményi Ede másodszori közbejárása nyomán. Amely az " az első, országra szóló, nyilvános és nagyszabású Petőfi-megemlékezésnek számított."
S azt is megtudhatjuk az írásból- projektünk történetében először, hogy a Petőfi utca mikortól Petőfi utca? (1901)
S mivel a Petőfi szülőházának emléktábla avatásakor a Szülőlőföldem című vers hangzott el, így az ajándékvers is Bíró Ágnesnek és mindannyiunk örömére remélhetően, most is ez lesz.
Pelsőczy László (1947)
színész
Kiskunfélegyháza Petőfi utcájában is sétálhatunk a google maps segítségével . S egy tökéletesen "zárt" utcán,.Ahol a kíváncsi szemek nem láthatnak be a kertekbe, mert magas fal és a házak homlokzata is teljesen elzárjárja a belátást.
Kiskunfélegyháza Bács-Kiskun megye harmadik legnagyobb városa, járási székhely.Nevezik Petőfi és Móra városának is. Az 1970 ásatáskor, előkerült tarsolylemez viselője, már a 924-es kalandozások idején itt járt. István király rendelet alapján épült itt is keresztény templom, melynek egy részlete már napvilágra került. A kunok IV. Béla idején telepedtek itt meg. A törökök a mohácsi csata után teljesen elpusztították Félegyházát. Később Mária Terézia megerősítette a kunok és a jászok kiváltságait és 1774-ben mezővárosi rangot is kapott Kiskunfélegyháza wikipédia
Kiskunfélegyháza :
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése