A követekező Petőfi utca (irány ) Velem községből van. Ráadásul mindkét végéről az utcának! No még ilyennel sem találkoztunk. Babitól kapott ajándékunk ezt is ! Nagy köszönet érte és persze ajándék vers is jár mellé! Ami most egy megzenésített változat.
Petőfi Sándor : Van-e mostan olyan legény?
Fehér Sándor
bábszínész
Kalamajka bábszínház
Velem egy kis lélekszámú - 330 fős- község Vas megyében Azonban, már az újkőkorban is lakott település volt . A régészeti leletek kiemelkedő jelntőségű fémfeldolgozó, fémműves telep maradványait tárták fel. A római korból domborműves kőemlékek, agyagedények kerültek elő.
Az Árpád korban is erdődített helyként szolgált. Első magyar említése a 13. században Szent Víd néven említi várát a faluval együtt. Később Jurisics Miklós a kőszegi várral együtt védte, gondozta , felújította .
A hegyen látható egyhajós templomot a 13. századi alapokra építették fel a 17. században A 16. századtól a Batthyany birtok része a falu és a környék több települése. Egy 1630-ból való megállapodás tartalmazza a szőlőtermesztés kötelezettségét is a faluban.
Volt itt vizimalom, -több is-, mára azonban csak 1 maradt meg működőképes állapotban. Érdemes megtekinteni
Az Országos Kéktúra egyik végpontja volt hosszú ideig Velem község . (Mamár Írottkő a végpont.
Ehhez a különleges faluhoz egy különleges zenés-énekes bemutatót választottam + egyet a nevezetes és különleges Szent Víd kápolnáról. Bő másfél évtizede magam is jártam a településen és a kápolnánál is. Érdemes a fáradtságot elviselni, és meglátogatni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése