Petőfi szobrok-emléktáblák , Petőfi utcák, Petőfiről szóló könyvek- írások,

2022. június 30., csütörtök

Petőfi az ember- Voinovich Géza

Koszorú -  A Petőfi Társaság lapja 2.rész

Ágnes  jóvoltából egy újabb  különlegesség  került "bitrokunkba". Azaz  Ágnes  tulajdonába, hiszen a Koszorú c    lap  egy   kötetét  Ő vette meg   pár hete, egy  antikváriumban. .  A KOSZORÚ lapról már  volt szó egy korábbi bejegyzésben. -akkor is Ágnes  jóvoltából-Egy igen jelentős, magas  színvonalú  folyóirat volt,  a polgári értékek, gondolkodás   reprezentása.

https://petofi200.blogspot.com/2022/05/koszoru-petofi-tarsasag-lapja-1resz.html

Ebben található egy  hosszabb   írás Vionovic  Gáza  irodalomtörténésztől.

Voinovich Géza (1877-1952)

irodalomtörténész, esztéta, 

tanár, drámaíró, szerkesztő,,

A Kisfaludi és  a Petőfi társaság tagja

A Nemzeti színház igazgatója 2 éven át,, 

A Magyar Tudományos  Akadémia  tagja

Corvin  koszorúval kitüntetett irodalomtudós

https://hu.wikipedia.org/wiki/Voinovich_G%C3%A9za

Írása ott kezdődik , ahol  a közelmúltban az olvasókörrel  mi  is  voltunk,  Maglódon. Egyfelől megerősít eddigi ismereteinkben, de  több olyan új információ olvasható  írásában, amit  eddig  nem ismertünk . 

Az utolsó mondat  talán  a legszebb amit   Petőfitről olvastam : Őt  a sors  kivette az idő és az elmúlás hatalma  alól.  




































2022. június 28., kedd

Gyál-Petőfi Sándor utca

Gyál, Petőfi  Sándor  utcáját  virtuálisan  fedeztem fel a gogle  maps  segítségével. .Már  hiányzott egy kis  "kirándulás"  ismeretlen   helyekre. Közben szerencsére  megérkezett  GöD ( Mérész  Andreától)  Remélem hamarosan  jön  valamely   támogatóinktól, aktivistáinktól  újabb és újabb   utcatábla vagy  szobor, emléktábla  fényképe. Mert azért az az igazi, ha   valakinek a személyes  élménye   nyomán  szerezhetünk új ismereteket. Azért  a verset - ha most nem is  ajándékvers- nem hagyom el . Petőfi Sándor:  A magyarok istene lesz, kíváló  színészünk : Lukáts Andor  előadásában.


Egy  képeslap is kerekedett a virtuális  Petőfi  utca-sétából. s az alábbi  linken   újra megtehető  Petőfi Sándor utca google maps-os  sétára  való 




Lukáts Andor (sz :1943)

A legjobb férfialakítás díját 6-szor  nyerte el

A franciaországi filmszemle díj és  

a B Nagy lászló díj  tulajdonodsa

Jászai Mari  és Kossuth díjas  

Érdemes  Művész,

valamint az 

Arany Medál Éltemű díj

birtokosa



Gyál első írásos említéses 1293-as  okiratban  található.  Alig 30 év múlva már  Szent György  lovag  tiszteletére  templom  áll. ( Mai címere is  utal erre  azidő a felső mezőben  látható Szent györgy lovag  ábrázolással)  Károly  Róbert  királyi birtoka.  
A török  időkben elnépteledik. Az 1700-as évek elejétől  Károlyi  gróf  birtokaként  tartják számon. Az 1800-as  évek végére  felértékelődik területe, mert  az  alföldről felhajtott sarvasmarhák  útvonalába  esik.Utolsó megállója/ megpihenője az embereknek és  álaltaiknak  a pesti piac előtt. A következő fejlődési szakasz a nagykiterjedésű, homokvidéki szőlőtelepítés,  majd  a  vasút  eljutása erre  a vidékre  is. Az uradalmi  cselédség mellett, megjelnnek a  1900 -as évek  elején a  fővárosból kiköltöző polgárok is, ami  lendület ad a  falu  kultúrális fejlődésnek is. 

https://hu.wikipedia.org/wiki/Gy%C3%A1l

 


Gyál nemcsak a  motocross  pályáról , és sporteseményeiről híres, hanem a 30 éve  folyamatosan megrendezésre  kerülő un. Téli képzőművészeti  tárlatáról is, amely  pályázat for,ájában  gyűjti össze a  kiállítás anyagát.


Göd- Petőfi utca

 Újabb  Petőfi  utca néző  sétánk Gödre visz, Andrea  jóvoltából. Nagy köszönet érte, s nem marad el az ajándékvers  sem. Mégpedig : a Színészdal következik Sinkovits  Imre  előadásában


Nagyon hangulatos ez  a tábla. s  az utca is, mely Petőfi nevét  viseli. Külön érdekessége- ilyennel még nem találkoztunk-, hogy csak az egyik oldalán van járda, holott mindkét oldalán  vannak házak.  Legalábbis  az utca közepéig. Majd  kiszélesedik annyira, hogy mindkét oldalán  elfér a járda.

Takaros, szép utca, érdemes  végigsétálni  virtuálisan  rajta a likre kattintva  Petőfi utca Göd Google maps



Sinkovits Imre (1928-2001)
A Halhatatlanok Társaságának Örökös Tagja
a Nemzeti Színház Örökös  Tagja
3-szor nyerte el  a legjobb férfi színész díját.
Magyar Örökség és  Kazinczy  díjas
2-szeres   Jászai Mari díjas, 
Érdemes és Kíváló Művész
A Nemzet  Színésze
Kossuth díjas
A  Magyar Köztársaság Érdemkeresztjével és 
A Magyar Köztársaság Középkeresztje Csillaggal kitüntetett színész


https://hu.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6d

Göd  város  Pest megyében, a Dunakanyar kapujának nevezett település. Számos  őskori  régészeti  lelet bizonyítja, hogy  az újkőkortól kezdve letelepdtek itt emberek.A  római kori múltját, pénzérmék, és egy őrtorony maradványai is  bizonyítják. Innen indult az ókori  un. Csörsz árok védműrendszer  , amely 1260 km hosszúságban  a védelem biztosítását szolgálta.  1255-ben  említik először  nevét  oklevélben, amely évszám  címere bal felső  részén most is  megjelenik.

A török korban  gyakori  fosztogatások  sújtották, a lakosság elmenekült.  Az 1700-as  évek elején a Madách  család  birtoka lesz, felépül  a Madách  kastély, majd  az évszázad közepén a Grassalkovich  családé  lesz a birtok. 50 év múlva  ismét  tulajdonos váltás  következik  és  a Széchy család birtoka lesz. .

A Budapest -Vác  vasútvonal   megépítése  utána  település fejlődésnek indul. 

https://hu.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6d

Narrátor : híres  színészünk Koncz  Gábor


Varrj inkább egy zászlót, feleségem....

  Mihálytól  egy újabb érdekességet  kaptunk.  Egy  2012-es  árverésről tudósít, ahol  eredeti Petőfi kéziratok kerültek kalapács alá. Ami meglehetősen nagy ritkáság.

Nagy köszönet  ezért az érdekes   tudósításért! 

Újabb  elágázása  a Petőfi  projektünknek! Amely  jól  mutatja, hogy milyen  szerteágazóan , milyen sok területet érintve , milyen sok érdeklődést kiszolgálva   ünnepeljük , így közösen Petőfi  születésének 200.  évfordulóját. 

Petőfi Sándor két lapos, négy oldalas kéziratán a Mit csinálsz, mit varrogatsz ott és a Két ország ölelkezése című versek teljes terjedelemben szerepelnek továbbá az A munkácsi várban című vers első két strófája is olvasható a lapokon. A két teljes vers alatt Petőfi aláírása látható, az első 1848-ra datált, a Két ország ölelkezésén pedig alcímszerűen az 1848-as uniókor a megjelölés. A lapok eddig ismeretlenek voltak a Petőfi kutatás számára, és lévén, hogy a rajta szereplő szövegek nem tökéletesen egyeznek a kritikai kiadásokban szereplő vers szövegekkel. A most előkerült, mindeddig rejtőzködő kézirat nagyon értékes. A kutatók feltételezése szerint a verseket Petőfi azért tisztázta le, hogy elküldje publikálásra. Egy ilyen kézirat felbukkanása a műtárgy piacon is szenzációnak számít, hiszen 1939 óta eddig mindössze egy alkalommal versenghettek a gyűjtők Petőfi Sándor kéziratért, akkor nem került nyilvánosan aukcióra. Ez a kézirat most 34 millió forintos kikiáltási árral várja az érdeklődőket. A kézirat egy magát felfedni nem szándékozó budapesti család birtokából került a galériához. A tulajdonosok több mint fél évszázada őrizték a költő sorait tartalmazó lapokat, amelyeket egykor ajándékba kaptak – mondta Váradi Vera, a galéria munkatársa. Hozzátette: a tulajdonosok tisztában voltak azzal, hogy a kézirat Petőfi-verseket tartalmaz, de csak tavaly ősszel – amikor bevitték a Csók Antikvitás galériába – szembesültek a ténnyel, hogy mekkora kulturális ritkaság, különös érték van a tulajdonukban. Most döntöttek úgy, hogy eladják."Varrj inkább egy zászlót

kép.png


 A kézirat eredetiségének megállapítására hosszas vizsgálódás kezdődött. Előbb a papír, a tinta korhűségét ellenőrizték a Szépművészeti Múzeum restaurátorműhelyében, majd a Petőfi Irodalmi Múzeum szakértői és más, független Petőfi-kutatók mondták ki, hogy a kézirat minden kétséget kizáróan eredeti. Ekkor elkezdődött a védési eljárás, ami még most is folyamatban van. A Csók Antikvitásban más korabeli papírrégiségekkel, levelekkel, kottákkal, műtárgyakkal, Petőfi korához köthető dokumentumokkal együtt árverezik el a Petőfi-verseket április 10-én.

Forrás:
     Cultura
     A KULTURÁLIS MAGAZIN
Cultura / 2012. április 3. kedd / Kultúra, Irodalom
**************************************************************

2022. június 23., csütörtök

Petőfi Almanch 1909. Budapest

  Mihály talált  rá erre a különlegességre  az interneten. Egy  könyv,Petőfiról,  ami kereskedelmi  forgalomba  nem került. Az Iparművészeti Múzeum is őriz egyet ! 

Nagy köszönet érte.

Mamár  természetes  számunkra, hogy  a könyvespolcokon, könyvtárakban Petőfi  kötetek vannak, de  ez  egyáltalán  nem  volt  mindig  így.  Ezért sok  nagyszerű ,tekintélyes,  korában elismert ember dolgozott, a megtorlás  évei után  a kiegyezést követően. (1867). Szó volt erről  az előző két  bejegyzésben is, de  korábban is. A  mai  példa erre megint egy jó  bizonyíték, abban a  vonatkozásban is, hogy milyíen  fontos szerepük van  a "kisembereknek" a kevésbé ismert, kevésbé híres  szakembereknek Ebben az esetben . könyvkötők, nyomdászok, papírkészítpk,  tipográfusok bőrművesek  együttes  összehangolt  munkájának eredménye  ez a Petőfi Almanach.

Melyet  Nagyváradi Szűcs  Mihály  által  ismerhetünk meg. 

Petőfi-Almanach. Budapest, 1909

Könyv tokkal - Petőfi-Almanach. Budapest, 1909



Alkotó:Dávidházy, Kálmán (1864 - 1939) / könyvkötő
Készítés ideje:1909
Készítés helye:Debrecen
Anyag:bőrpapír
Technika:aranyozott, poncolt metszésbőrkötéskeményítős festés (papír)kézi színezés (bőr)lemeznyomás
Méretek:
magasság: 14,4 cm
szélesség: 8 cm
vastagság: 3,5 cm
súly: 420 g

Petőfi-Almanach / [szerk. Ferenczi Zoltán] . Budapest : [Petőfi-Ház Hölgybizottsága], 1909

A kötet 500 példányban jelent meg, a Horánszky Nyomda korvin betűivel, Dávidházy Kálmán kötésében. Kereskedelmi forgalomba nem került. Története itt olvasható:

 http://epa.oszk.hu/00900/00979/00189/pdf/1909_26_05_376-391.pdf

Dávidházy Kálmán az 1909-es debreceni iparművészeti kiállításon - ahol szerepeltette a Petőfi-Almanach egy példányát is - a kereskedelemügyi miniszter vidéki kiállítások részére alapított aranyérmét nyerte el, egyedüliként a kiállítók közül: 

https://epa.oszk.hu/01000/01059/00070/pdf/magyar_iparmuveszet_EPA01059_12_04_1909_136-150.pdf

kép.pngkép.png

Érdemes  egy kicsit   elmélyedni  az alkotók megismerésében is. 
 
A könyv  anyagának  összeállítója , szerkesztője 

Ferenzci Zoltán (1857-1927) 
Irodalomtörténész

Korának egyik  kiemelkedő  tudósa volt. A Magyar Tudományos Akadémia  Főkönyvtárnoka. A Magyar Tudományos  Akadémia  rendes  tagja. A legjelentősebb  Petőfi kutatók egyike.  Létrehozója 2  társával a  kolozsvári Petőfi Múzeum c. lapnak , melynek 1888-tól-1895-ig munkatársa.

Dávidházy Kálmán (1864-1939)
könyvkötő  mester 


2022. június 22., szerda

Mikszáth Kámán: Petőfi keresők (1885)

Mihály  tagtársunk legépelte  Mikszáth Kálmán, futurisztikus  témájű tárcáját. Így megtudtuk, hogy  az 1800-as évek végén  már  komoly   "legendáriuma  volt" a feltevésnek, ami  a mai napig hat, hogy mi lett Petőfi sorsa a csata után amiben utoljára  élve   látták? 

"Elhullt csatában a derék "- ahogy Arany  írta  a Walesi  bárdokban? Vagy külhonba került és ott élte  le  ovábbi életét? 

Sosem  tudjuk meg, és   50-60 évenként újra fellángol a  -mégsem halt meg- elméletre alapuló  "keresési hullám,".Legutóbb épp az áprilisi  olvasókörben  volt  erről  polémia  Parti Nagy Lajos : Petőfi Bargizumban című versét   hallgatva . 

Petőfi  halálát    elfogadók  és  nyomait keresők csapatának  fel-fel lángoló ellentétei  ellenére , vagy épp hatásra,  Petőfi   Velünk ÉL  ,

Jöjjön tehát az 1885-ben  keletkezett mű :  Rácsodalkozhatunk jónéhány dologra, pl, hogy Mikszáth korában a  mostanában  fellángolt, majd  lehanyattlott koponya  őrület, már az Ő korában is létezett. Sőt, most a " történet"  kitalálójává  válik! S persze  MIKSZÁTH-os  nagyon a hangulata!

 

 Mikszáth Kálmán :  A PETŐFI-KERESŐK

     Akik engem meglátogatnak itt a szerkesztőségben, azok jól tudják, milyen rideg, mogorva szobám van: szürke falak, rajtok semmi dísz, csak a Petőfi és Jókai arcképe, az asztalon egy csorba lámpa, egy fekete tintatartó és egy krémszínű koponya öblös szemüregeivel és kivicsorított fogaival. (Valamelyik a fiúk közül egy cigerettát tett a szájába.)

De a koponya nélkül is (melyet három forinton vettem dr. Török Aurél egy szolgájától) oly barátságtalan volna ez a szoba, hogy a világon a legalkalmatlanabb mulatságos tárcák kigondolására.

Pedig okvetlenül ki kell gondolni. Mert mindent inkább, csak olyat nem, ami megtörtént.

Négy évig írtam csupa nem igazat, és sohasem cáfolt meg senki. Egyetlenegyszer írtam igazat a trónörökös konferenciájáról, és mindjárt jött a dementi.

Merengve törtem fejemet a pislogó lámpa mellett, mit írjak olyat, ami ne legyen igaz, de annak látszassék; vagy olyat, ami igaz legyen, de ne látszassék annak (mert tertium non datur), midőn megzörren a koponya harminckét foga, s az orr helyén támadt galambtojásnyi alakú lyukon át a következő hang tör elő:

– Majd diktálok én a tekintetes úrnak.

(Nem lennék igaz újságíró, ha egy tárca-szüzsétől megszaladnék, mégha egy halottól jön is.)

– Kicsoda maga?

– Én, kérem alássan, egyszerű koponya vagyok.

– De hát ki volt azelőtt?

– Én a fehéregyházai borbély voltam, instálom, Tóth Andrásnak híttak, de isten csodája, hogy még eddig nem konfundálódtam, mert mióta koponya vagyok, és az orvosi műtermekben szerepelek (megfordultam én már, kérem, tíz helyen is), a tudós doktor urak közül mindenik mást sütött ki felőlem. Az egyik fiatal leány koponyájának állít, a másik öreg férfiénak. Nem tudnak azok semmit. Hányszor gúnyolódtunk mi emiatt fölöttük a koponyatársaimmal.

– Hát mit akar diktálni?

– Lássa, én már vagy két hete nézem itt a tekintetes urat, amint az újságot csinálja, néha, amikor kedvem van, bele is nézek a közleményekbe… Mondhatom, csupa haszontalanságok! Jogászgyűlés… kultúregylet… majd a kremsieri találkozás… Nevetséges! Csak egy találkozás van, uram! Mikor a koponyák találkoznak ideát.

– Ön nagyon sötéten fogja fel a dolgokat.

– Csak az igazat mondom. Önök a műveltséget, az ismereteket terjesztik. Hát mi az? Önök az emberfejeket bélelik. S a halál kiszedi ezt a bélést a koponyákból… De ez mindegy! Ezúttal arról akarok önnel beszélni, ami engem legjobban botránkoztatott meg a közlemények közt.

– Mi az?

– Azt újságolják egy idő óta, hogy a dr. Török Aurél fel akarja ásatni a segesvári elesettek sírját, s ott a koponyák közül felösmerni, és hazahozni a tekintetes Petőfi úrét. Igaz ez?

– Igaz.

– Hát ez, lássa, nem megy. Miért nem hagyják pihenni a szegény Petőfi urat? Minek rontják el azt a szép mítoszt, hogy eltűnt, ki tudja hova, ki tudja mikor…

– Bírni akarják csontjait.

– Az teljességgel abszurdum – szólt a volt borbély –, mert lehetetlen lesz felösmerni. Hátha más koponyát hoznak el helyette?

– Hát az se lesz baj – mondám.

– Mit, nem lesz baj? Hogy mondhatja azt? Hát tudja azt az úr, mi minden történt ideát minálunk? Elmondok önnek egy esetet. De előbb rágyújtok erre a cigarettre, ha megengedi.

Siettem tüzet adni a fecsegő koponyának.

»Vagy négy éve annak – kezdé lassú mesélő hangon a koponya –, dr. Farkas László dolgozószobájában több csontok között hányódtam; voltak ott új és ócska csontok, amiket a nagy népszerűségű fiatal doktor górcsövön vizsgálgatott. Mi csontok ezalatt kedélyesen diskurálgattunk egymás közt. Az a téma volt szőnyegen, vajon igaz-e az, hogy föltámadás lesz.

»Bár csak ne lenne!« – sóhajtott fel erre egy ősrégi hátgerinc.

»Ki maga?« – kérdeztem kíváncsian.

»Én egy orosz muzsik voltam« – felelte búsan.

»Nem értem magát, hogy nem kívánja a föltámadást.«

»Nekem nagyon alkalmatlan volna az – szólt siránkozó hangon –, mert a csatatérről, ahol elestem, elvitték a koponyámat lengyel hősnek.«

– Nos, mit szól ön ehhez? Ennek a hátgerincnek igaza volt. Ebből nagy konfúzió lesz a feltámadás napján. Ezért mondom én, hogy a Török úr terve nagyon szerencsétlen, s azonfelül szörnyen impraktikus. Mert tegyük fel, hogy semmit se hoznak haza: az akkor fiaskó. Vegyük föl, hogy nem Petőfit hozzák haza Petőfinek: ez akkor botrány. S végre vegyük föl, hogy magát Petőfit hozzák haza, de akad-e olyan magyar ember, aki azt elhiszi nekik?

Kezdtem magamat megadni félig-meddig.

– Mond valamit, Koponya bácsi.

– Azért hát legjobb lenne – folytatá rettenetes gúnnyal, s úgy rémlett, mintha az állkapcáit hahotára nyitná –, ha mindjárt két koponyát hozna haza Török úr: egyet a Petőfi gyermekkorából, egyet pedig a férfikorából.

– Lassabban egy kicsit, Koponya uram – vágtam közbe –, most jut eszembe, hogy ön alkalmasint nem olvasott mindent. Tudja, mit mondott Jókai? Hogy Petőfinek valahogy keresztbe volt nőve egy foga, s hogy ő arról a fogról megösmeri Petőfit.

– Huh, huh – süvített az én koponyám –, de bizony olvastam. Hiszen éppen ez az, amit le akartam diktálni. Ide hallgasson, uram. Említettem már önnek, hogy borbély voltam Fehéregyházán, éppen a forradalom idején. Petőfi a csata előtti napon az officínámba jött, s földagadt arccal panaszolta, hogy a foga fáj. Elővettem a szerszámot, s miután megvizsgáltam a fogait, egy rántással kihúztam a legrosszabbat, éppen azt a keresztbe nőtt fogát.

– Ezer villám! Ez nagyon fontos adalék! – szóltam felugorva

– Üljön vissza, kérem, és legyen szíves ezt becses lapjában közzétenni a nevem alatt. Hátha abbahagyják a keresést.

– Sőt, éppen ellenkezőleg. Hisz most már a fog helyéről fognak ráösmerni Petőfire.

– Lárifári. A keresztbe nőtt fogról sem ösmertek volna rá. Jegyezze, meg hogy a halál országában az Egyformaság a király! Sőt a legtöbbször még az olyan ösmertető jelek sem érnek semmit, melyek fölött a halálnak nincs ereje. A boncterem szolgáitól hallottam, hogy mikor a régi Váci úti temetőt szabályozták kiásván a sírokat, Megyeri

 csontjait minden áron meg akarták találni. Nem látszott nehéznek, mert tudva volt, hogy a barátjai az ő egyenes kívánságára egy teli boros palackot helyeztek melléje a koporsóba. Hát csak a palackot kellett megtalálni: az lesz a biztos jel. És képzelje mi történt? A sok száz sír közül hármat ástak fel olyat, amelyikben boros palack volt… Hüm! Valaha vígabban temették az embereket! (Biz az én anyjukomnak is eszébe juthatott volna!…

– Ön tehát azt gondolja…

– Én azt gondolom, hogy Petőfinek bizonytalan lévén nemcsak a halálozási helye, de a születési is, a késő utókor még el sem találja hinni a létezését, kivált ha ehhez még hozzájárulnak majd a hamis csontok is.

– Igen, megeshetik – hebegtem megadva magamat –, kétségbe fogják vonni, hogy Petőfi létezett.

– De egyre mégis jók Töröknek a hamis csontok – vigyorgott a koponya. – Hirdetni fogják, hogy ő létezett.

Hűs széláramlat erősen becsapta kívülről a nyitott ablaktábláimat. Fölucsodtam a fantazmagóriából, s borzongva néztem szét.

A koponya ott állott a szokott helyén mozdulatlanul, a cigarettli most is a szájában, de meggyújtatlan, s én könyökömre nehezedve, féligálmodozóan firkálgattam a papirosra mindenféle krikszkrakszokat, olyanforma önkéntelenséggel, ahogy egy gondolatnélküli ember szokott, ha íráshoz fog.

Mindössze három sorom volt készen az egész tárcából.

Biz az elég esetlenül kezdődött. A következő három sor volt:

»Jókai noha nem keresett, mégis talált egy csillagot az égen.

Most a földben keres egyet.

De hátha éppen ez az, amit az égen talált?… «

 

Forrás:
    

2022. június 21., kedd

Mikszáth Kálmán : Petőfi ha élne

Mihály  régi és hűséges  tagunk újabb különlegességgel  lepett meg  minket, Pontosabban  hárommal de mindegyik  külön bejegyzésben lesz majd  látható. Nagy köszönet érte! 

Először  a könyvről:

Kiadó:Művelt Nép Könyvkiadó
Kiadás helye:Budapest
Kiadás éve:1953
Kötés típusa:Félvászon
Oldalszám:215 oldal     

Petőfi Sándor budapesti szobrának felállítása alkalmából Mikszáth Kálmán:Ha Petőfi élne című írásából egy részlet  az alábbi blogon  volt megtalálható. Sok más  érdekes  Petőfiről  szóló  gyűjtésével együtt,  a most 81 éves Cseke  Gábor   költőtől




http://urszu2.blogspot.com/2009/02/petofi-minden-valtozatban-13.html
https://www.blogger.com/profile/03292579235462024108

"  1898. Mikszáth Kálmán: HA PETŐFI ÉLNE! ("Hogy mi lenne ma Petőfi, ha élne? Honfitársai szemében mindenesetre kevesebb — mint most. Szobra nem állna a Petőfi téren, s verseit még mindig nem árulnák egy forintért. A holt poéták kedvesebbek. Hogy mi lett volna? Hát képviselő. Mi más lehet itt az ember? A jó időben megválasztották volna s most a rossz időben megbuktatták volna. Az érdemes embereknél kapósabbak az agilisok. Világi pozíciója különben a szerint alakul, hogy mint képviselő a hét szélsőbalihoz csatla¬kozik-e annak idején — vagy a határozati párthoz? Ha az előbbiekhez csatlakozik, akkor ma egy meghasonlott lelkű, összetört, félig elfelejtett aggastyán, ha pedig az utóbbit választja, akkor ő is alighanem főrendiházi tag, mint sógora, Gyulai Pál. Sőt ha nagy szerencséje van, még talán az akadémiába is bejutott volna.")........  
írásának vége:"
..Hát itt vagyok, Petőfi Sándor. Megjöttem Szibériából. Ugyan, ugyan, ne csináljatok belőlem maskarát azon a bálványképen, azzal a tömérdek selyempántlikával és koszorúval. Akasszatok inkább egy ócska tarisznyát a nyakamba. Az az igaz!"


Erről a szoborállításról már   volt szó. Reményi  Ede zeneszerző, -Görgey Gábor  tisztje korábban,-   kezdeményezte, s indított gyűjtési akciót és műsor körutat  is  szervezett. A szobor  nem lett ugyan kész életében, de  mindenképpen innen  számítható, hogy Petőfi  nevét ki lehett ejteni nyílvánosan, s köztéren, akár utca, vagy térnévként, emléktábla felállítással, szoborral   kapcsolatban Megjelenhetett személye.   https://petofi200.blogspot.com/2022/01/petofi-szobor-petofi-teren-budapest.html