Petőfi szobrok-emléktáblák , Petőfi utcák, Petőfiről szóló könyvek- írások,

2022. december 2., péntek

Anyám tyúkja emléktábla -Vác

Erzsébettől egy  emléktábla fényképet is  kaptunk , S ez az egyetlen emléktábla oly különleges ismeretekhez jutattatott, amire  e fénykép nélkül nem kerülhetet  volna  sor!  Nagy köszönet érte, s természetesen a köszönő / ajándék Petőfi vers is következik  a  Sovány ősz, -zenés feldogozásban - melyben Petőfi megénekelte a Naszal(y) hegyet és a Budai várat  is. ( A bejegyzés végén található)

Már  többbször  volt róla szó, hogy Petőfi szülei, egy nemestársuknak adott kezesség-vállalás miatt elszegényedtek, s  ekkor költöztek  Vácra 1847-ben. Az utókor tévesen hitte, hogy a jelenlegi Petőfi utcát viselő utcában laktak. Valójában,  a ma   Görgey és Báthori  utca találkozásában lévő saroképületben éltek.


A szokáshoz híven, most is megpróbáltam kideríteni , hogy mikor  lett felállítva az emléktábla, s kinek az alkotása. No, ez utóbbira  sehogy sem leltem rá, viszont   oly irodalomtörténeti anyagokra  bukkantam, amelyek egyik ámulatból a  másikba  ejtettek.  
Az emléktábla alakja, anyaga és felirata alapján arra a következetésre jutottam, hogy készítése 1922 végére  vagy 1923-tavaszára/nyarára tehető, s egészen  bizonyosan  naszályi márvány az alapja. 

Gyönyörű kidolgozású emléktábla, ilyen szépet  még nem is láthattunk emléktábla "gyűjtéseink" során. 

Jelenleg a közeli Juhász Gyula  Álatalános Isklola  március 15-ei  ünnepségeinek kiinduló pontja az emléktábla megkoszorúzása, s mint Böbe  fényképén láthatjuk a gyerekek által írt emlékező lapocskák is helyet kapnak a nemzeti színű szalag társaságában.

A Váci Múzeum-Egyesület : 1925-ben  kiadott  Vác  az irodalomban kiadványában külön fejezetet, -17 oldalt,-  szentelt  Petőfi  Sándornak (154-171 oldal) az alábbi linkre kattintva. A 17 oldal meghaladja egy  bejegyzés terjedelmét, ezért most csak  az  Anyám tyúkjával kapcsolatos  írást   mellékelem. Nagyon érdekes azonban az egész cikk.ÉRDEMES  a linkre kattintva  elolvasni. 

//library.hungaricana.hu/hu/view/MEGY_PEST_VME_Vk_15/?pg=175&layout=s

154.oldaltól!

Azt még kiemelem, hogy leírja a visszaaemlékezés, hogy Petőfi többször is elhozta magával orvos barátját  dr. Sas Istvánt ( 60 év körüli volt ). amikor a szüleit  meglátogatta.

.


Tragor Ignác (1869-1941)
jogász, helytörténeti író, 
takarékpénztári igazgató 
NÉPKÖNYVTÁR és a 
A  Váci Múzeum Egyesület létrehozója








Mindig nagy kérdés a blog  írása  során, hogy a Petőfi utca elnevezését mikor kapata az adott utca. Sajnos  csak ritkán találok rá konkrét  évszámot. Itt Vácot, annyit  biztosan lehet tudni, -Tragor Ignác munkájából-, hogy 1925 előtt  megtörtént az  elnevezés/ átnevezés pontosabban, Valószínűleg Petőfi születésének 100. évforfulója  környékén lehetett. Ráadásul tévedésből kapta az az utca Petőfi nevét amit  ma is Petőfi utcának neveznek.



Borfolk zenekar

Manninger Katica ének


SOVÁNY ŐSZ
 
Megköszönöm az ilyen őszt,
Alázatosan köszönöm!
Egész világ örűl, vigad,
Csak énnekem nincs örömöm.
Iszik boldog, boldogtalan,
Szüret van úton, útfelen,
És én isten kegyelmiből
A száraz kortyokat nyelem.
 
Búsan Budára kullogok,
Megállok a vár tetején;
Nagyszálnak borszülő hegye
Távolból kékellik felém.
Nagyszálnak borszülő hegye
Sok jó napot szerzett nekem:
Hanem mi haszna? hogyha most
A száraz kortyokat nyelem.
 
Mint holmi falusi biró,
Leteszem a két könyököm,
Remélve, hogy tán valahogy
Majd búmat versben kinyögöm.
Hiába minden fejtörés!
Nem boldogul a vers velem,
Hogy is verselhetnék? midőn
A száraz kortyokat nyelem.
 
Nagy bosszusan, nagy álmosan
Az ágyba vágom magamat,
S hej a szüret! ezt mormogom
Fülig a takaró alatt.
És a szüretről álmodom
S a borról minden éjjelen;
Másnap megint, mint azelőtt,
A száraz kortyokat nyelem.
 
Csak menne már el a szüret,
Csak menne a pokolba már!
Hozná meg isten a telet,
Hideg házban huzzam ki bár.
Vagy meglövöm magam, vagy a
Duna leszen fekvőhelyem,
Ha a jövő szüretkor is
A száraz kortyokat nyelem.
 
Buda1844. október

 https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/Verstar-verstar-otven-kolto-osszes-verse-2/petofi-sandor-DFB2/1844-E2C7/sovany-osz-E5C7/

Nincsenek megjegyzések: