Kedves olvasóköri társunk Ilona Monoron járt és hozott nekünk Petőfi utcatáblákat sőt a Petőfi óvodáról is fényképet. Nagyon nagy köszönet s természetesen ajándékvers is lesz érte. Először azonban ismerkedjünk meg a Petőfi utcartáblákkal. Ez már 10. címeres Petőfi utcatábla- utunk során-, a belvárosi részen van. Az utca későbbi szakaszán, viszont, szintén nagyon szép kék utcatáblára van felírva Petőfi neve. A térképet nézve azonban az látszik, hogy egy kellemes ívvel csatlakozik a Petőfi utca a másik nagy magyar nevét viselő Széchenyi utcába.
Úgy tűnik számomra, hogy Monoron nem járt még a google maps autója, mert nem lehet "végig sétálni" az amúgy nem hosszú Petőfi utcán.
Petőfi nevét viselő óvodával eddig még nem találkoztunk, itt Monoron azonban ilyen is van. Mégpedig nagyon szépen rendben tartott épület homlokzatán olvasható a Petőfi óvoda neve, ami a Petőfi utcával épp szemben van.
A fotók mindegyikét K. S. Ilona készítette. Nagy köszönet érte! (Neki köszönhetjük egyébként a miskolci fényképeket is! )
Köszönetként, most vers helyett egy Petőfi levél következik, ami nem olyan ismert mint az Arany Jánoshoz c. verse, de ugyanolyan bensőséges, barátsággal teli!
Harsányi Gábor ( sz.1945)
Kossuth díjas,
kétszeres Jászai Mari díjas,
SZOT díjas
A Magyar Filmkritikusok Díjával kitüntetett,
Budapestért díjas,
A Magyar Érdemrend Tisztikeresztjével
kitüntetett
Érdemes Művész
http://www.nemzetijelkepek.hu/onkormanyzat-monor.shtml
Monor Pest megyében, az Irsai dombság és azAlföld találkozásánál van, legrégebbi emberki kéz létrehozta régészeti leletei az új kőkorból származnak., de találtak mamut és ősszarvas csontokat is. 2001-ben ráleltek egy késő rézkori lakótelep és temető nyomaira is. Később ahonfoglaó magarok is megtelepdtek itt. A település első írásos emléíteése 1398-ból származik. A rtörök hódoltság idején Monor többször elpusztult, majd újra benépesedett.
A törökök kiűzés után a hazatelepült református lakosság megkezdte a talu felújítást, így 1702,ben már újjáéptette templomban tarthatták az istentiszteleteket.
Az 1848-49-es szabadságharcban, mintegy 100 helybéli vett részt a harcokban.48 emléke ami napig erősen él a helybéliekben, ami nemcsak szobraikban , emlékműveikben látható, hanem mindennapi életben azon szokásukat megtartva, - 1848 óta a mai napig - hogy évi 4 vásárt és heti 2 piacnapot tartanak.
Történelmi múltunk minden jelentős eseménye erősen érintette Monor lakosság, ami emlékezetkultúrájának szerves része a mai napig. Nagyon bölcsen köztéri szobraiban egymással egyenértékűen jelennek meg a nagy helyi -és egyben országos traumák - szobrai. A Holokauszt és Malenkij robotban elhunytakra emlékező szobortól nem messze a Trianoni emlékmű és a Felszabdulás 30 évére emlékező angyal. Ritka bölcsesség ez, ahol nem versegve, hanem egyenértékűen emlékeznek az embereket érzékenyen érintő fájdalmas korszakokra.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Monor
Mielőtt városbemutaó videófilmünkhöz érnénk, Ilona tegnapi fotói következnek, amiket a városban jártakor fényképezett nekünk. Nagy - nagy köszönet értük!
A II: vh monori áldozatira emlékező műalkotás
Ezt a várost nem lehet, egyetlen videóval bemutatni Múlt és jelen annyira gazdag, hogy megérdemel 2 virtuális sétát Az egyik talán csak linkken keresztül megnézhető : https://www.youtube.com/watch?v=qGdmrYuU0iI