Petőfi szobrok-emléktáblák , Petőfi utcák, Petőfiről szóló könyvek- írások,

2022. május 30., hétfő

Velem- Petőfi Sándor utca

A követekező  Petőfi utca (irány ) Velem községből van. Ráadásul mindkét  végéről az utcának! No még ilyennel sem találkoztunk. Babitól kapott ajándékunk ezt is ! Nagy köszönet érte és persze  ajándék vers is  jár mellé! Ami most egy megzenésített  változat.



  Petőfi Sándor : Van-e mostan olyan legény?


Fehér Sándor
bábszínész 
Kalamajka bábszínház









Velem egy  kis lélekszámú - 330 fős- község  Vas megyében  Azonban, már  az újkőkorban is  lakott település volt . A régészeti leletek kiemelkedő jelntőségű fémfeldolgozó, fémműves  telep maradványait tárták fel. A római korból domborműves kőemlékek, agyagedények kerültek  elő. 
Az Árpád korban is erdődített helyként  szolgált. Első magyar  említése a 13. században Szent Víd néven említi várát a faluval együtt. Később Jurisics Miklós a kőszegi várral együtt  védte, gondozta , felújította  .
A hegyen  látható egyhajós  templomot a 13. századi  alapokra  építették fel a 17. században A  16. századtól  a Batthyany birtok része a falu és a környék több települése. Egy 1630-ból való megállapodás tartalmazza a szőlőtermesztés  kötelezettségét is a faluban. 
Volt itt vizimalom, -több is-, mára azonban  csak 1 maradt meg működőképes állapotban. Érdemes megtekinteni


Az Országos Kéktúra  egyik  végpontja volt  hosszú ideig Velem község . (Mamár Írottkő a végpont.


Ehhez a különleges  faluhoz  egy különleges  zenés-énekes   bemutatót  választottam + egyet a nevezetes és különleges  Szent Víd kápolnáról. Bő másfél évtizede  magam is jártam a településen és a kápolnánál is. Érdemes a fáradtságot elviselni, és  meglátogatni. 



Petőfi Sándor: Az őrült

Szomorú aktualitása van ennek a bejegyzésnek- Tegnap előtt elhunyt Haumann Péter ( 81 éves korában) Korunk egyik  nagyszerű színésze volt. Versmondóként azonban talán kevésbé ismert.  

Petőfi ezen verse egyáltalán nem  könnyű. Valójában egy mini  színpadi mű, monológ. Emlékezzünk e videófelvétellel a nagyszerű  színészre, Haumann Péterre, és  nagyszerű költőnkre Petőfi Sándorra ,  együtt!


Haumann Péter (1941-2022)

Kossuth és kétszeres  Jászai Mari díjas,

Príma Primisszima díjas, 

A Magyar Köztársasági Érdemrend középkersztjének csillágával kitüntetett,

 Nemzet  Színésze,

A Halhatatlanok Társaságának Örökös Tagja,

a Színikritikusok díjával kétszeresen kitüntetett,

Tolnai Klári díjas

 Gundel művészeti  díjas,

Súgó csiga  díjjal kitüntetett

Színész- rendező- filmszínész

https://hu.wikipedia.org/wiki/Haumann_P%C3%A9ter



2022. május 29., vasárnap

Koszorú - A Petőfi Társaság lapja 1.rész

 Ágnes  régi, lelkes támogatónk, egy újabb  érdekességgel  lepett meg minket.  Nagy köszönet érte! A minap vette az antikváriumban a Petőfi Társaság : Koszorú című , akkoriban rendszeresen megjelenő szépirodalmi közlönyének egy  eredeti  példányát. 1936. októberi számát. Lesz majd  részeletesebb ismertetetés is belőle. Most csak a címoldalt  mutatom meg. Ez is sok mindent  elárul  beltartalmáról. S  ne feledjük! 1936,. októberben már   felhívták a figyelmet, -a 3 évvel később kezdődő szörnyűségek - előkészítő szakaszára!

A lap 1876-1944 ig  működött, pontosabban  működhetetett. Célja, és tartalma: 

" a Petőfi-kultusz terjesztése és a magyar szépirodalom nemzeti szellemben való művelése céljából alapított egyesület volt. A társaság első elnöke Jókai Mór volt. A tiszteletbeli tagok közt foglalt helyet Kossuth Lajos is.

A „Petőfi-Társaság lapja“ kiválólag és első sorban szépirodalmi közlöny lesz ugyan, de tanulmányok, ismertető cikkek és birálatok közlése által a tudomány és művészetek terén is igyekszik tájékozást nyújtani olvasóinak mindazon kérdésekről és mozzanatokról, melyek europaszerte foglalkoztatják a müvelt szellemeket. Lelkiismeretes vezetője lesz a közönségnek ezenkivül olvasmányainak megválasztásában, sőt fölkarolja ama társadalmi mozgalmakat is, melyek közelebbi tényezői lehetnek a közmivelődésnek." (1877. 1. szám)"

    "https://adt.arcanum.com/hu/collection/MTA_PetofiTarsasagLapja/




Csipkerek-Petőfi utca

Babitól kaptuk Csipkerek község  Petőfi utca irányát mutató táblát. Nagy köszönet érte! 

Újra címeres utcatáblánk van.  (már  a 15.)S bizony  ezt a falut is német telepesek  keltették életre a török  idők után.  Már a címer láttán is gondoltam, hogy  a bajor-sváb hagyományú falu Csipkerek. S valóban így is van. A Petőfi utca  áthalad a  falun, s  virtuális  sétát  is  tehetünk  a google maps  segítségével rajta Virtuális séta Csipkerek Petőfi utcáján

A fénykép elkészítéséért járó  vers  most sem marad  el természetesen 


Petőfi Sándor: Szomorú éj

László Zsolt (sz 1965)

Jászai Mari és Gábor Miklós  díjas

Arany  Medál és Arany alma díjas 

2014-ben az Év színésze

2006-ban a szinikritikusok díját kapta meg, 

2011-ben Ő kapta A legjobb férfi szinész díjat  

Súgó csiga  és Szinikritikusok különdíjas díj b

kétszeresen  a legjobb férfi főszereplő díjjal ismerték színészi alakítását.

László Zsolt .wikipedi


http://www.nemzetijelkepek.hu/onkormanyzat-csipkerek.shtml

A  falu múltja az ókorba nyúlik  vissza. Itt húzódott  a Rómáról Arrabonáig (Győrig) tartó  út egy része. A tötök uralom aután, a VIII. századutolósharmadában  épült újjá, horvát és  német  kisnemesek megtelepedése által.  https://hu.wikipedia.org/wiki/Csipkerek 

 A Szent Anna templom  XX. század első évtizedében,  közadakozásból és az egyházmegye támogatásval épült fel.  Gazdagon festett boltozattal, gyönyörűen festett ablakokkal, szépen faragott főoltárral. https://kirandulastervezo.hu/latnivalo/csipkerek/szent-anna-templom

Eddig ez az első  település, melyről nem találtam  videós  bemutatót,  ezért  csak a google maps által  rögíthető képekkel  kaphatunk némi betekintést Csipkerek utcáiba. Google maps Csipkerek





2022. május 27., péntek

Kiskorpád- Petőfi utca

Babi küldte  nekünk Kiskorpád nevű település Petőfi utcájának iránymutató  tábláját.. Nagy   köszönet érte, s természetesen az ajándékvers  sem marad el!

De először  nézzzük a táblát!  Megint  -egy   címeres -utcatáblás  falu (már  a 14.)

 Az utca jó hosszú, átszeli a falut.  s így  google maps-os virtuális  sétát is tehetünk rajta.Itt  még megvan az utca  mindkét oldalán,  a rendben tartott vízelvezető árok- mint a régi  falvakban általában. S találtam virtuális utám során az egyik  ház  falán egy  különös, de  az egész ország szempontjából nagyon fontos vállakozás tábláját is:Kovács Józsefné: MÉHANYANEVELŐ felirattal.


Virtuális sétára a Petőfi utcán gogle maps


Petőfi  Sándor : Az ember


Jordán  Tamás (sz.1943)

A Nemzet Színésze

Kossuth és Jászai Mari díjas

Érdemes Művész

A Hallhatatlanok Társulatának tagja

A  Magyar Köztársaság  Középkeresztjével  és

a Középkereszt Csillagával kitüntetett 

színész, rendező, színházalapító.

Príma díjas  és Prima primisszima díj, 

Bessenyei Ferenc  díj

Hazám díj, 

Radnóti Miklós  Antifasiszta díj, 

MSZP Közéleti  díj  birtokosa

Jordán Tamás wikipedia



Kiskorpád  nevének eredete,  a KORÚ, védeni, vagy a KORU, alapítani  igenévből eredeztethető.. Mindkettő honfoglaláskori eredetre vezethető vissza. 1324-ből van az első  írásos emlék a  Korpádról. A török hódoltság utáni megerősödést a nádasdi Sárközi családnak köszönhette.1726-ban lett a birtokuk a falu,ahol  udvarházat, majd  templomot, később református iskolát  építettek, amely  az 1949-es államosításig működött  is. Református  temploma igencsak különleges mivel háromszög alaprajzú.
Csokonai Vitéz MIhály is járt a faluban,s  több verse is  itt  születet 1789-90-es években. 

A  II. vh-s  deportálások során  a teljes  zsidó lakossága megsemmisült. A többi lakos  közül is  sokan meghaltak ezen időben, illetve  Szovjetúnióba deportáltak csaknem 50 embert.   

Kiskorpád wikipedia

Megint az a helyzet állt elő , hogy nem lehet egyetlen  videóval bemutatni a  falut. Azért sem, mert oly sok mindenben tér el a megszokottnak mondott/ gondolt  falusi élettől. Pl ugyan  a  falunak  van énekkara, de  teljesen más  , mint  amit  gondolunk a falusi asszonykórusokat ismerve. Itt  bizony  vegyeskar  működik,  és nem  a szokásos  népdalokra  "szakosodott", hanem  a videókból kitűnik, hogy a lakosság kedvenceit  adja  elő. Amibe a  rádióból sugárzott  dalok  egyvelege  köszönt  vissza.  Nem népnevelni akar, hanem együtt énekelni a a falu népével!  S nem idős hölgyek, hanem vegyes korosztályú , énekelni szeretők alkotják. 

Szót  kell ejtenem a szüreti felvonulásukról is Láttunk már  ilyent  sváb-bajor  hagyományait ápoló falvakban itt azonban olyan sok lovaskocsi vonul fel,,megrakodva  emberekkel, amit azt hiszem sehol máshol nem lehet látni az országban. 

Híres a falu a Szevasz Vera,(1967) ikonikus  film forgatási  helyszíneként is, de arról is, hogy  közelében ered több ágból összefolyva a Kapos  folyó, mely  egész tórendszert hozott létre, és ami kiváló horgászóhely is. 

Alakított itt egy házaspár Szentlélek közösségi házat, is, s beszámolójuk létrerjöttéről, munkájukról igazán szép, tanulságos, függetlenül attól, hogy ki miben hisz, vagy nem hisz. A  kitartás, elhivatott tevékenykedés  szép  pédája  ez is.

Jó nézelődést, élménygyűjtést  kívánok!

                                           






Várnai Zseni: Petőfi márciusa

 Mihálytól kaptuk  Várnai Zseni : Petőfi márciusa  c  versét, melyet egy blogon talált, s leírta számunkra. Köszönet érte. 

 A  szerkesztő megjegyzése:

Várnai Zseni  ikonikus  verssora :  "Ne lőjj fiam mert én is ott leszek!"

Az 1970-es évek végéig  valamire  való iskolai  szavaló/versmondó verseny   nem  nélkülözhette  verseit. Akkoriban Gyóni Géza verseit nem illett  mondani, most  pedig  Várnai Zseni verseit  nem illik mondani/ ismerni. 

Pedig mindketten azonos  állásponton voltak a háborúellenességükben.


Várnai Zseni:
Petőfi márciusa

A március Petőfi hónap
ha süt a nap, ha fú a szél,
ő ragyog itt a napsütésben,
s a szél szavában ő beszél,
s ha égzengéssel, villámfénnyel
ránk tör a tavaszi vihar,
mintha a szélvész kürtszavában
harsogna a Nemzeti dal.

Nincs március Petőfi nélkül,
e kettő egy száz éve már.
Az ő szemével látjuk, hogyha
madárka a bokorra száll,
fülével halljuk rebbenését,
s azt is, mikor egy bősz folyam
vagy egy rabnép láncát letépte
a szabadság felé roham!

Nincs március Petőfi nélkül,
ő költötte e hónapot,
s olyanná lett, mint amilyennek
az ő lantján fogantatott:
eszmékkel terhes, forradalmi
tettekre érett, lángoló
dala úgy szállt a nép szívébe
s úgy gyújtott, mint egy lángfolyó.

Nincs március Petőfi nélkül,
idő és költő egybeforrt,
benne sűrűsödött, benne robbant
mind, ami forralta a bort,
az ő szavára várt a nép és
élesítette a kaszát,
abban a dicső márciusban
ő jelentette a hazát.

Nincs szabadság Petőfi nélkül,
ő égette szívünkbe, hogy
több a szabadság, mint az élet,
ez a legszebb népi jog!
Ő írta, vívta, tollal, karddal,
s rátette ifjú életét,
szabadságunk örök okmányán
Petőfi szíve a pecsét!


Várnai Zseni  (1890-1981)
 József Attila  és  
SZOT  díjas költő
  • Munka Vörös Zászló Érdemrendje (1960)
  • Munka Érdemrend arany fokozata (1968)
  • Szocialista Hazáért Érdemrend
  • Felszabadulási Emlékérem
  • Tanácsköztársasági Emlékérem
  • Partizán Emlékéremmel
  • kitüntetett



2022. május 26., csütörtök

Villány -Petőfi Sándor utca

 A "jubileumi (100.)" bejegyzés projektünkben. A történelmi  borvidékre Villányba, Baranya  megyébe látogathatunk el!
 Babitól kaptuk  a villányi  Petőfi utca táblát, amelyért nagy  köszönett küldök,  most is  egy Petőfi verssel hálálva meg a belefektetett  odafigyelést, munkát.  Aktualitáűsa is van a versnek, mert  épp  egy hete volt szerncsém látni az Örkény  színházban az Anyám tyúkja II. c  előadást, amely 2és fél órán keresztül Petőfi és  más magyar költők verseiből  való összeállítás. Mindnekinek csak  ajánlani  tudom. Nagy zsolt  most is  csodásan  mondta   averseket (köztök Petőfi verset, is, de  sajnos az nem érhető  el a videón, ezért tőle egy másik Petőfi vers , -nem ami ott elhangzott-,  A XIX.század költői lesz ajándék-köszönő vers
Előtte  azonban kicsit  sétákhatunk  virtuális  Villány  Petpődi Sándor   utcájában a  Google maps  segítségével is. 




Nagy Zsolt (sz 1976.)
Népszabadság Üstökös díjas
A legjobb 30 év alatti színész díjas
Magyar filmkritikus  díjával kétszeresen kitüntetett,
Pünkösti Andor- közönség- díjas
magyar színész






 Villány már  a bronzkorban lakott  település  volt, leletei alapján. Szőlőművelése  bizonyíthatóan   visszanyűlik a rómaik idejébe.A honfoglaás idején a  a Kalán és Bir nemzettség  telepedett itt le,majd később  királyi  birtokká vált. A tötök uralom idején a település teljesen  elpusztult, majd  után  főleg rác nemzetiségúek  telepedtek le. Később német nezetiségűek is   megtelepedtek itt. 1867-ben már  vasútvonal kötötte össze  Péccsel.
 1950-ben  egyesítették vele a szomszédos Virágos  települést, így  jelentősen megnőtt közigazgtási  területe. Majd 2000-ben  városi  rangot  kapott.Villány wikipedia

Az ismertetőkben nem találtam nyomát, mivel azonban személyesen  részese  voltam, így bizton  állíthatom, hogy az Építőtáborok rendszerének is szerves  része  volt az 1960-70 években. Így bő 50 év távlatából magamról is elmondhatom, hogy   részt vettem  két héten át  az akkori állami gazdaság  szőlőültetvényének gondozásában.A nyári szünet teljes időszakában  sok turnusban 200 -200 diák  kapálta, kacsolta a végeláthatalan  szőlősorokat.  S már ott jó leckét kaptunk az élet valóságából.  ha teljesítettük az az napi  kvótát, s  még időnk is maradt, másnap már  emelték a sorok, vagy a hossza  mennyiségét.  gyakorlatilag teljesíthetetlenné  téve  az elénk  kitűzött verseny- követelményt. 

Ezt  a mediterrán  életérzést   adó  várost,  Villányt nem lehet  egy videóval  bemutatni mert mindegyikből kimarad  valami lényeges dolog.Ezért most 3  rövid  videót  ajánlok megtekintésre a minél teljesebb kép megszerzése  érdekében 






2022. május 25., szerda

Maglód- Petőfi szobor


 A Maglódon felállított Petőfi szobor 1948-ban került  felavatásra, a szabadságharc  100. évfordulója  alkalmából.https://www.kozterkep.hu/15881/petofi-sandor
A szobor készítője: 
Győri Dezső (1908-1979)
Munkácsy Mihály díjas
szobrászművész

A  fényképet K S Ilona olvasóköri társunk készítette  , nagy  köszönet érte!

Mikszáth Kálmán- A Petőfi legenda Selmecen.

 Mihálytól kaptuk a  követekező  Petőfiről szóló  írást, amit saját maga  legépelt az alább megjelölt  könyvből.

Köszönet a lemásolásáért és az ünnepi megemlékezésünk részévé tételéért. 

Mikszáth Kálmán a  fiatalabb generácinak  valószínűleg  más csak egy két  regényének tartalmával ismerős.Jó , hogy  most  Petőfivel kapcsolotosan is  előkerül az Ő  ízes beszéde. s a kor  amiben élt. 

Mikszáth Kálmán:

A PETŐFI-LEGENDA SELMECEN

A szegény öreget még én is ösmertem. Nagyon össze volt már esve, siket is volt egy kicsit, de nem is látott valami nagyon. Csak Horatiusnak élt már és a vörös bornak. Ez volt a legutolsó szerelme.
Ki nem nézte volna belőle senki, hogy ez pónálta valamikor szekundába Petőfi Sándort. Pedig ez volt az egyedüli nevezetessége szegénynek. Azoknak a millióknak, akik elösmerték nagynak a költőt, nem maradt fenn a neve, mert igazuk volt, csak az övé maradt fenn, hogy el nem ismerte. Mégiscsak kisebb virtus nem tévedni!
Még én akkor nem jártam a »Kammon«-ba, ahol valóságos eleven poéták szürcsölik mellettem a kapucinert, s akiket senki sem tart (»már« vagy »még«) nagyoknak, mert mindenki megszokja őket. Csak úgy látszik, ők maguk nem szokják meg önmagukat sohasem.
Ha leszállt az est a sajátszerű városra, ha elnyelte a homály az óriási köveket s kitöltötte a borzadályos szakadékokat; ha fekete róna lett a girbe-gurba, púpos földből, suhogó árnyak inogtak, a fák lombja röpülni kezdett s képzelt zsongással telt meg az éj: akkor én sokszor látni véltem a költőt, amint elsuhan köpönyegben, hóna alatt vive lantját. (Mert úgy képzeltem a poétákat, ahogy a szobrok mutatják. Mit tudhattam még én azt akkor, hogy azok úgy a legboldogabbak, ha fokhagymás rostélyost esznek a »Kis pipá«-ban? )
Az öreg kamarai hajdú, akinél Petrovich Sándor lakott diákkorában, sokat beszélt nekünk felőle, persze fumigative. Sehogy se ment a fejébe, hogy miért dicsőítjük annyira. Hát mit tett, hogy olyan nagyra vannak vele? Verseket írt? Hát olyan nagy dolog az, amiről érdemes annyit beszélni? Azt tette volna, amit ő tett egyszer huszár korában, hogy húsz ember közül szabadította ki a főhadnagyát. Az volt az igazi virtus.
Szurina Jánosnak hítták a hajdút. Ott, a hegyen lakott, a gimnázium fölött. Tömérdek diák volt nála elszállásolva mindig, s leginkább csak úgy nagyban emlékezett vissza rájuk, mint ahogy a juhász a birkáira, hogy az a csulya, az a kajla szarvú, a tarka, a fehér, a ráncos. Szurina János uram úgy emlékezett vissza Petrovichra, hogy a »savanyúképű«.
Már ő csak így nevezte. Elmondta, hogy olyan komédiás hajlamú fiú volt biz az, vad és modortalan. De minden komorsága mellett rájött néha a pajkosság ördöge is. Egyszer például egy kis fúróra tett szert valahol, hát az volt a legelső dolga, hogy kifúrta vele a Szurináné asszonyom összes cintányérait, amik ékességül fényeskedtek szépen egymásra rakva a tálas polcon.
Valami érdekes irodalmi adatot nem mondott Szurina János. Csak arra emlékezett, hogy már akkor is versifikátor vala a fiú.
No, de ezt magunk is tudtuk. Hiszen ott voltak az önképzőkör összes jegyzőkönyvei és az évkönyv is, melybe tulajdon kezével írta be a költő »A hűtelenhez« címzett fiatalkori költeményét. Könyv nélkül tudta azt minden jóravaló diákember.
Azután tudott még többet is; tudta, hogy kihez írta Petőfi ezt a keserű hangú verset, melyben már meglátszik a tűz és erő, szóval az oroszláni körmök nyomai; tudtuk azt mindnyájan, nemzedékről nemzedékre szállott a Petőfi-legenda, minden diákgeneráció megőrizte azt a következő számára; annyi bizonyos, hogy el nem veszett belőle egy morzsányi sem, ha csak hozzá nem toldtak.
Hát az öreg tanárnak volt egy igen csinos kis húga: S – a Mariska. Ez volt az »esküszegte lányka«. Nagy, kék szemei voltak, gyönyörű szőke haja, így beszélik ezt a selmeci öregasszonyok. De mikor volt az! Én már csak egy Lengenádfalvay Zirzabellát találtam benne! Sovány, kiaszott, beteges teremtést, kinek csak a szemében volt bizonyos érzés és kellem.
Ez volt a Petőfi fiatalkori szerelme.
A derék tanárnak korábban Horatiuson és a vörös boron kívül volt még egy harmadik szenvedélye is, a botanika.
Néha az egész klasszist elvitte magával a délutáni lecke helyett botanizálni, sőt húgát is. A leányka költői kedélyű volt, s ez magyarázza meg előszeretetét a virágok és a füvek iránt, s ez magyarázza meg azt is, hogy a két rokonlélek közt e botanizálási kirándulások alatt némi vonzalom keletkezett, mely egyetlenegy alkalommal szavakban is nyilvánult.
Ez volt Petőfi ifjúságának a legboldogabb, a legédesebb szaka – de ez okozta sorsának ily fordulatát is.
Mariska nagynénjével minden színi-előadást megnézett, és Sándor is ott akart lenni, noha az iskolai törvény erősen tiltotta a színházba járást.
De micsoda a szerelemnek az iskolai törvény?
A mi Sándorunk előtt nem volt korlát, mindennapos volt a színházban, ruháit eladogatta, hogy a színházba mehessen, sőt a szülői által küldött tandíjt is Tháliának áldozta fel.
Helyzete egyre nyomasztóbbá lett, midőn egy napon azt a hírt hallotta, hogy S – a Mariska el van jegyezve Kachel erdésszel.
A fiatal Petrovich őrült fájdalmakat érzett erre a hírre s mint a »falu rossza« még egyszer látni akarta a hite szerint hűtelen leányt.
Eddig sohasem szólította meg a színházban, csak egy szögletből nézte elmerülve kéjittasan, mint egy álomképet, most azonban alig várta a felvonás végét, vakmerően odalépett a leányhoz, ki nagynénje mellett ült.
– Kisasszony, ön engem megcsalt!
– Én önt? – kérdi a kis Mariska csodálkozva.
– Ön azt mondta nekem, hogy senkit sem szeret és sóhajtott. Ön megengedte, hogy ezt a sóhajt én magam mellett magyarázzam. Ön megcsalt, én önt megvetem.
S ezzel elrohant.
E szcéna, mely közbotrányt okozott azon este, a nagynéne útján tudomására jutott a tanáruraknak is. Petrovich Sándor helyzete mindinkább nyomasztóbbá kezdett válni Selmecen; anyagi viszonyai éppúgy, mint lelke, fel voltak dúlva.
Ekkor írta a költeményt »A hűtelenhez«. Mindenki tudta, hogy az a Mariskának szólt, s azután is sokáig beszélték, ahogy egy napon nyomtalanul eltűnt a városból, hogy soha oda vissza ne térjen.
Emlékezett-e még sokáig Mariskáról, vagy pedig nemsokára kiszorította szívéből selmeci ideálját az alföldi Zsuzska, nem tudni; hanem annyi bizonyos, hogy a Mariska mindig megtartotta emlékében a nagy költőt. Házassága szerencsétlenül ütött ki, férjétől elvált s magános életet folytatott, fiatalkori emlékeinek élve.
Engem kétszer hozott össze vele a sors. Mind a kétszer szóba hoztuk az ő híres udvarlóját. Legutóbb, midőn már nagyon beteg volt, így szólt egyszer hozzám reszketeg hangon, amint éppen az volt szőnyegen, hogy Petőfi meghalt-e vagy nem? (A sajtó is ezzel foglalkozott, a »Vasárnapi Ujság«-ban Pákh Albert indítván ez irányban nagy kutatást.)
– Olvasta ön a Petőfi hozzám írt versét?
– Igen, olvastam.
– Nos, ha olvasta ön, emlékszik-e a végére?
– Természetesen: »Megleled hű múzsafid porát!«
– Ez az! – szólt, s szemei felcsillogtak. – Nekem egy idő óta az a rögeszmém van, hogy én, egyedül csak én lelhetem meg az ő sírját. Mit gondol? – kérdé hozzám fordulva bánatos hangon.
– Mit gondolnék? Hiszek az előérzetekben!
– Petőfi nemcsak költő, ő több, ő próféta volt! – mondá félkönyökére emelkedve ágyában, s halovány, síri arca kipirult. – Ő, aki megjósolta a forradalmat, a saját halálát leírta, ő megírta, neki meg kellett írnia azt is, ki leli meg a porait.
– Igaza lehet, asszonyom.
– Ha bírnék, ha gyenge nem volnék, ha még egyszer erőhöz jutok, én meg fogom keresni őt… Ön mosolyog… ön nem hisz… pedig okvetlenül fel fogom keresni.
Föl is kereste nemsokára, valahol a másvilágon. 

2022. május 20., péntek

Budakeszi- Petőfi utca

Budakeszi Petőfi utcáján sétáltam a napokban, s fényképeztem   utcatáblákat is  közben.  Mindegy, hogy  az elején vagy a végén kezdjük  a sétát , egy " fel a hegyre, le  völgybe" élményben lesz  részünk. S abban is  megegyezik a két végpontja, hogy meglehetősen  szűkös a "bejárat", ami azonban tekintélyesen  kiszélesedik később. Nagyon hangulatos utca , sok  apró csodával gazdagodunk séta közben..

A hivatalos önkormányzati utcatábláról már látható, -ha egyébként nem tudnánk- , hogy a sváb-bajor gyökereket őrző településen vagyunk, mert itt is címeres utcatáblát látunk.  Melyet az idő és időjárás  (napsütés, eső) együttes  hatása  avittasított.

Az utcatáblákat figyelve különleges  élményben vott  részem sétám során, mert  8 saját utcatáblát is láttam. A megújuló épületek lakói fontosnak érezték , hogy idomuljon az utcatáblájuk az épületük arculatához. 

      A google maps-os  autó is végigment a budakeszi Petőfi utcán , így  virtuális sétát is tehetünk.

  Séta a google maps-al a Petőfi utcán Budakeszin.

Én is  készítettem pár fényképet.







Egy  épület külön figyelmet is  érdemel a Petőfi utcában: , Mezei Mária színésznő volt  lakhelye, ma  emlékháza. 


A vers pedig , egy  eddig még nem hallott Petőfi vers :  A virágok című. 

Hűvösvölgyi Ikdikó (sz .:1953)
A Soproni Petőfi Színház örökös  tagja
Kossuth díjas,
Turai Ida Vándordíjas, 
Cornélius, Kék madár, Budapestért, és  Szentendre különdíjas, 
A Magyar  Érdemrend lovagkeresztjével
kitüntetett   színésznő


Budakeszit,  az újkőkorban  is lakták, a rómaik idejében már virágzó település  volt. A honfoglalás idejében a  nevében is megőrzött  keszi törzs szállásterülete volt. Török időkben elnéptelenedett, majd  a törökök kiűzése után,  itt is, mint Bdaörsön is,  a Zichy család szerezte  meg,  a korábban császári birtokot. A birtok  gazdasága nagyrész a szőlőtermelésére és zöldségtermelésre  támaszkodott.Az 1870-es  filaxéria járvány elpusztította a szőlőültetvények nagy részt, Így a lakosság a közeli budapesti  építkezésekre  ment   dolgozni. Budakeszi wikipédia

Az alábbi  videóval igazán tartalmas helytörténeti kirándulást  tehetünk Budakeszin. A felvétel készítése óta a városban  nagyszabású fejlesztések, építkezések történtek. Megépült az új iskola, az új piac.Közlekedése két irányban is összekapcsolódik  a fővárossal. Egyrészt a  régi útvonalon a Szél Kálmán térrel , másrészt most már külön , közvetlen buszjárattal  Kelenföldi pályaudvarral. Jelenleg az egészségügyi intézmények  fejlesztése folyik. 



A  Vadaspark mellett, mamár Dínó park, és  arborrétum is  található



2022. május 19., csütörtök

Szappanos Gábor: Petőfi szelleme

 Mihály küldte  Petőfi szelleme c. verset ,majd  azt követő fikciós írást, amely, még a rendszerváltás  előtti  időkbe  visz  vissza.

Érdekes egybeesés, hogy az áprilisi olvasókörben Parti Nagy Lajos szintén egy  fikciós, Petőfivel  kapcsolatos versét, is felolvasta. - A Petőfi  Barguzinban címűt-  

Szappanos Gábor (sz.:1962)

Író, műfordító, ,egyetemi tanár

A Magyar Írószövetség Nívódíjasa

Szappanos Gábor

Petőfi szelleme

Nem tudom, hogy mivé fejlődsz,
Hiszen csak embrió vagy még,
De szebb célod annál nem lehet,
Hogy idézd Petőfi szellemét.

Petőfit idézd, ki közöttünk járt
És ismerjük jellemét.
Példakép legyen ő nekünk,
Mi, késői nemzedék.

Petőfi itt járt közöttünk.
Talán éppen ebben a szobában
A haza sorsa felett
Vele együtt búsult valamelyik ősünk.

Vagy talán szépapánkat nézte
A róna közepébe,
Amint az nyugodt mozdulattal
A kaszáját fente.

De minden bizonnyal
A mi ükapánk és anyánk volt
Az a kiskapuban álló subás
Szőke legény, barna lány,

Akik az estéli harangszó után
Olyannyira egymásba feledkeztek,
Hogy magukon kívül
Senkit észre sem vettek.

Itt érett férfivá.
Több versében is emlékezik rá.
Ifjúsága nem volt virágos tavasz.
Hogy volt-e ifjúsága? Talán nem is igaz.

Százhúsz éve már,
Hogy e falon nézte
Pislákoló gyertyafénynél
Pipafüstje árnyát.

Most az Ő hajlokában összejőve,
Reá emlékezünk.
És, hogy emlékét megtartjuk,
Erre esküszünk!

Lelke lobog előtted
Világító fáklyaként,
És neked szebb célod nem lehet,
Mint az, hogy ápold emlékét!

A fikciós -történet Somogybaboson játszódik, mely egy létező település,  és  manapság  leginkább cross pályájáról ismert. 

Mikor a tanácselnök elszavalta a Petőfi Irodalmi és Múzeumi Társaság alakuló ülésére írott költeményét, a kissé bizonytalan taps után megilletődött, egyszersmind feszült csend ereszkedett a harminckilenc egybegyűltre az egykori nagyvendéglő ivójában.

Odakünn: fogvacogtató hideg, szélcsendes este – a holdsajka mozdulatlanul állni látszott az égbolt befagyott fekete óceánjában –, a miriád csillag mint megannyi apró szigony, amely jeges szúrásával az utcán bolygó lelkek arcát döfködte. A faluszéli tó túloldaláról, a nádas mögül kutyavonítás hallatszott, a főúton, a kanyarban pedig súlyos csizma alatt ropogott a hó: egy későn érkező meghívott közeledett a Petőfi-házhoz.

Idebenn: már nemcsak a két jól megrakott jancsikályha adta a meleget, hanem a vastag báránybőr kucsmák és a hitványabb fejfedők alól előkerült parasztfőkről fölszálló gőz is. A bekecsek már rég lekerültek az emberekről, s a legtöbben bordás mellényben vagy kardigánban és szigorúan nyakig gombolt, szigorúan nyakkendő nélküli fehér gyolcsingben ültek a helyükön, s várták, mi lesz most. Az ünnepi összejöveteleknek az a nehéz pillanata volt ez, amikor a beszédek elhangzása után a résztvevőktől mintegy elvárják – vagy egyenesen felszólítják őket –, hogy oldottabban folytassák az ünneplést.

A hosszú lócákon, az összetolt X-lábú asztalok előtt ülő szomszédok már épp fordultak volna egymás felé, hogy eleget tegyenek a kimondatlan felszólításnak, amikor egyszer csak olyasféle hang hallatszott, mintha egy láthatatlan kéz irdatlan pallost suhogtatna a fejük felett.

– Nyugodjanak meg kendtek, vagy hadd mondom inkább: barátim, nyugodjatok meg, ne nézzetek oly riadtan, ne tekingessetek a tetőgerendákra, még nem láthattok engemet, és ne tekingessetek egymásra sem, egyőtök sem hibbant meg, és hasbeszélő sincsen köztetek!… A nagy költő szelleme vagyok… Megidéztetek, hát megjelentem. Éppen a földgolyóbis túlsó felén, Ausztrália forró földjén jártam, kénytelen voltam oly távoli vidékre szállani, mert egy canberrai magyar étteremben is Petőfi Társaságot alapított néhány odaszakadt honfi és honleány, és elszavalták egyik versemet, de amikor meghallottam ezt a verselményt, e szánalmasan csikorgó klapanciákat, tüstént szedtem a sátorfámat, és hazaröppentem, tulajdon szemeimmel akartam látni a társaságot, melyben ily fülsértő zöngemény hangzik el, s jól kiosztani előadóját… De ahogy száguldék a hang után, s látom, hogy Magyarországról jő, közelebbről pedig a kiskunsági róna felől, azon belül is Szárazbabód falvából, jó szüléim hajlokából, ahol én száztizenkét verset írtam, rögtön megenyhült a szívem, s amikor a konyhai kürtőn besurrantam, már megrohantak emlékim, s hogy beléptem – vagyis libbentem – e helyiségbe, csordultig volt szívem örömmel, s ha élő volnék, még könnyeim is kibuggyantak volna!

Kedves babódi atyámfiai, hát itt vagyok! Tudom, nem vártatok ily ritka vendéget, de remélem, antul nagyobb a vígságtok!… Hisz úgy élek én százhúsz esztendeje a lelketekben, a ti hű lelketekben, mintha csak az imént távoztam volna a faluból, hogy felleghajtó köpönyegemben bármikor visszatérhessek közétek… No, lassan-lassan ti is láthattok engemet, hamarost én is láthatóvá válok számotokra… na most… végre… tudjátok, úgy van ez a dolog, hogy amikor repülök a tágas levegőégben, ennek a légnek a porszemeit összegyűjtöm, s ezekből szövök magamnak leheletfinom gúnyát, s formázom meg arcomat, s hogy ünnepetek – vagyis közös ünnepünk – fényét emeljem, derekamat még karddal is övezém, melyet a szállongó csillagporból raktam össze, s mely szintoly légiesen könnyű, mint ruhám s jómagam, s mint az üstökösnek csóvája, mi látszik ugyan, de végtelenül ritka és finom.

Hej, bátyám, be megszínám azt a csinos makrapipáját… kendét hát, ott az asztal végin! De szíja csak nyugodtan, köszönöm a kedves kínálást, nem tudok én kezdeni vele semmit sem, hisz magam sem vagyok több a füstnél… Hát, ha élnék, szívesen közétek telepednék, barátim, és hanyatt vágnám magam azon a takaros kis ládán ott a sarokban, szeretem az ilyen kis zugokat, előhúznám a pipámat, és én is rápöfékelnék, mint kend… hogy is híjják kendet?

– Mészáros József.

– Mészáros József?… Csak nem annak a Mészárosnak a leszármazottja, ki itt lakott épp a nagykocsma mellett?!

– De bizony annak, Sándorom, és te a szépapám lyányához, az én üköreganyámhoz írtad a Fa leszek, ha fának vagy virága című versedet.

A szellem nem válaszolt azonnal. Feltolulhattak emlékei – töprengést, megbánást, szégyent egyaránt le lehetett olvasni az arcáról. Mint százhúsz éve, most sem tudta leplezni érzelmeit. Egy darabig röpködött a tágas ivóban, besurrant a múzeum ünnepélyes megnyitására helyreállított kármentő lécei mögé, és elnézegette a hordókat, vesszőfonatos demizsonokat, takaros kis csobolyókat, hosszú nyakú zöld üvegeket, mindenféle butéliákat, lopótököt, majd az egyik asztalsor végén saját, fehér márványból készült mellszobrát szemlélte meg, amelyet magas állványzatra helyeztek, hogy mindenki szembenézhessen vele; a kissé idealizált fej láttán megbocsátó mosolyra húzódott a szája, aztán a pillantása a büszt mögé, a falra akasztott koszorúra vándorolt és az alatta kifeszített hatalmas, nemzetiszín lobogóra. Sokáig rajta felejtette a tekintetét, s a közelebb ülők közül némelyek valami csillogást véltek látni a szemében, később legalábbis váltig ezt állították. Aztán Sándor egy kissé megrázta magát, tovaröppent, és komótosan még háromszor körberepülte a helyiséget, a jancsikályhák fölött sebesebben suhant, s mintha a forró levegő fölött kicsit bizonytalanabbá, homályosabbá vált volna az alakja – a nagy költő életében annyira hozzászokhatott a szüntelen fagyoskodáshoz, hogy még szellemkorában sem szívelhette a túlzott meleget? Az oldalán csakugyan kard csüngött, lábbelije viszont ócska, letaposott sarkú csónak volt. Öltözete: vékony, zsinóros fekete atilla, szigorúan kihajtott inggallérral, valamint szürkésfekete pantalló.

A babódi atyafiak már azt hitték, sosem fog megszólalni, egyszer még szellemalakját is szem elől vesztették – talán a kormos mennyezetű konyhába röppent ki, hogy újra lássa, hol sütötte anyja a fekete kenyeret? –, úgyhogy kezdték előszedegetni a batyujukból az elemózsiát, amit az asszony csomagolt nekik odahaza, kitették az asztalra az üveg borokat, a pogácsát meg a kolbászt, és egyesek, jobb dolguk nem lévén, falatozni is nekiláttak.

– Jó étvágyat kívánok, barátim! Egyetek csak nyugodtan, nem szentbeszéd ez, amit hallotok. Körülnéztem kicsit a házban, mi minden változott meg, közben pedig azon törtem a fejem, megmondjam-e néktek az igazat, vagy hagyjalak meg benneteket a boldog hitben, miszerint Mészáros uram bájos leánykájához írtam a nevezetes verset. De aztán arra gondoltam, jobb, ha én fosztalak meg benneteket egy kedves legendától, mint ha valami jöttment irodalomtörténész teszi ezt, akihez semmi közötök sincsen. Éntőlem talán most szívesebben fogadjátok el az igazságot, mint később egy idegentől. Nos hát, mikor azon a nevezetes áprilisi napon, déltájban Mészáros uramék hamvas, cseresznyeszájú Zsófikája átszólott hozzánk a virágzó lilaakácfa alól, hogy Józsi bátyja térjen haza az én István öcsémtől, merthogy már asztalnál ül a család, én csakugyan épp mentem át az udvaron, és csakugyan elfogtam bűbájos szemének pillantását, egy minutára egészen meg is igézett, ámde a költeményt, sajna, mégsem Zsófikához írtam, hanem a Mednyánszky Berta kisasszonyhoz… Hiába, a szívnek nem lehet parancsolni, nincs olyan zabola, amely visszatarthatná. Bocsássatok meg, barátim, tudom, hogy az irántami szeretetetek miatt nehezen bírtátok elfogadni, hogy a lelkivilágomat itt-tartózkodásomkor egy ismeretlen úrikisasszony foglalkoztatta, ki ráadásul még ki is kosarazott, és tudom, hogy ugyane szeretet bocsátott fátyolt látásotokra, s ezért nem vettétek észre, hogy a vers alá az vagyon írva: „Szárazbabód, 1845. aug. 20–szept. 8. között”, úgyhogy a vers nem születhetett „közvetlen élmény hatása alatt”, mint hittétek. Augusztus végén nem virágzik az akácfa… Emlékitekben aligha össze nem keveredett a Fa leszek, ha…kezdetű költemény azzal a másikkal, a Zöld leveles, fehérrel, melyben csakugyan az áll, hogy

Zöld leveles, fehér
Virágos akácfa,
Kék ruhában szőke
Kislyány van alatta;
Megeredt az eső,
Annak végét várja,
A pitvarajtóból
Kacsintgatok rája.

– De biz azt sem a Mészáros uram leánykájához írtam… – dünnyögte még alig hallhatóan a költő, majd ismét elhallgatott, s miközben tett egy lassú kört a mennyezet alatt – a mestergerendát olyan gondosan kerülte ki, mintha valóban az útját állná, nem pedig látványos, de fölösleges mutatványról volna szó –, szeme sarkából figyelte, hogyan fogadják bejelentését az egybegyűltek. Mészáros József, a tanácselnök és még néhányan megcsóválták fejüket, miközben karikázták a kolbászt, és takaros katonákat tömtek a szájukba, és csak egy-egy szégyenlős vagy sanda pillantást vetettek a mennyezet felé, meg hümmögtek. Sándor, mint aki mázsás súlytól szabadult meg, ezek után láthatóan vígabban rótta a köröket: bejelentése nem keltett általános felzúdulást.

– Telepedj közénk, Sándor, ne járj-kelj örökké, mint zsidóban a fájás – javasolta Mészáros József, és majdnem hozzátette, hogy „egyél velünk pár falatot”; tán úgy érezte, e kedves invitálással elsimíthatja a vers keletkezése körül esetleg még fennálló enyhe neheztelést.

– Nem nyughatik a lelkem, Józsi bátyám, meg egyébként is, minek tegyek úgy, mintha élő ember volnék? Üljek le, mint akinek teste van? Mikor éltem, akkor sem volt nyugovásom, nem sokat ültem meg egy helyen – legtöbbet tán mégis éppen itt, Babódon, hol oly nagy szeretettel vett körül a falu népe, s gyógyította zaklatott idegimet… Hanem, halljátok, csudálatos szépen helyreállítottátok ezt a nagy házat, s hogy még múzeumot is kialakítottatok benne…! Megható volt látnom a nipponországbóli, fura ákombákomokkal telerótt verseskötetemet meg azt a gyanús, elrozsdállt vasszerkentyűt, amit kineveztetek „Petőfi öngyújtójának”. Elmosolyodtam e jámbor tévedésen, hiszen akkor még nem is létezhetett öngyújtó! Feltűnés nélkül vegyétek be mielébb a tárlóbul, ne csúfoskodjatok vele! Hanem minden egyebet igen hasonlatossá tettetek eredeti állapotjához, kiváltképp a konyhát meg az én kis szobámat. Ahhoz képest, hogy tíz-egynéhány esztendeje még az összedőlés réme fenyegette az épületet, s hogy a szobámban uborkahalom magasodott…

– Honnan tudod te eztet, Sándor? – kérdezte őszinte kíváncsisággal a téeszelnök, akinek majd a torkán akadt egy falat töpörtyűs pogácsa.

– Hát onnan, hogy 1952-ben egy ízben már jártam itten, hogy aztán tüstént odébb is álljak, mert gyalázatos kép fogadott. Az egész ház olyan szánalmas állapotban volt, akár a Kutyakaparó, ráadásul minden helyiségben vagy búzát, vagy más terményt tároltak, az én szobámban pedig, mint említettem, görbe, gutaütött uborkák halmára leltem, az ajtó mellett egy rozzant széken meg egy kövér, pökhendi, szivarozó férfiú ült. Gyorsan emberi alakot öltöttem, pesti literátornak adtam ki magamat, és megkérdeztem tőle, meddig szándokolják bitorolni sárga uborkáikkal a nagy költő egykori megszentelt hajlokát, és egyáltalán, kicsoda ő. Nem tetszett néki e nyers hang, és indulatosan felelte: „Én vagyok a Mezőgazdasági Értékesítő Központ helyi terménybegyűjtője!” Mód nélkül düllesztette a mellit a senkiházi. „Addig bitoroljuk, amíg itt uborkát termelnek, és azt át kell venni!” No hát, gondoltam magamban, akkor én sohanapján térek ide vissza, s azóta a tájára sem néztem Szárazbabódnak!

A szellem most összevissza röpködött a szobában, látszott, hogy az eset puszta felidézése is mélyen felzaklatta.

– Nyugodjál meg, Sándor, most már vigyázunk rá, hogy minden rendben legyen, azoknak a komisz időknek egyszer s mindenkorra vége – csitította a szellemet a kackiás bajuszú Karsai Mihály iskolaigazgató, aki a legtöbbet tette az épület helyreállításáért.

– Nem akarok ünneprontó lenni, barátim, de én vitába szállanék ezen hiedelemmel… Talán nem most is muszka iga alatt nyögtök, ha nem is oly keservesen, mint tizenhárom éve, mikor itt jártam, a kutya mindenit neki?!

– Jajaj, költő úr, ezt inkább ne feszegessük! – szólalt meg a népfront kákabélű embere, Gudmon Ferenc, és ijedten a tanácselnökre, az államhatalom helyi képviselőjére pislantott.

– Mordizomadta! Csak nem képzelik kendtek, hogy egy forradalmár szellem lakatot teszen a szájára?!… No, az bajos is lenne, ami azt illeti… Te, barátom, aki költő urazol engemet, mi voltál korábban?

– Cseléd…

– És te, kedves tanácselnök uram?

– Szegényparaszt…

– Igen? No, hát akkor nektek magyarázzam, mit jelent a szabadság? Alighogy odadták a parasztnak a földet, rögtön be is hajtották a közösbe minden jószágával együtt! Mire volt ez jó?! És még ti merészlitek állítani, hogy egyszer s mindenkorra vége a komisz időknek?! 1849-ben is a muszka fojtotta vérbe a magyar szabadságot, és száz évvel később is ugyanő fojtotta meg a népakaratot.

– De a kettő nem ugyanaz… – próbálkozott a lehetetlennel Gudmon, ám Sándor már mozdult is felé, és talán neki is ugrott volna, ha eszébe nem jut, hogy ez a kakaskodás meglehetősen hiú igyekezet lenne, és méltatlan is az alkalomhoz…

– No, oszt írtál-e új verseket, Sándor? – evezett el a veszélyes vizekről Karsai Mihály, de kérdését rögtön meg is bánta.

Azonban legnagyobb meglepetésére a kérdezett, aki időközben teljesen lehiggadt, és újra lassú köreit rótta a mennyezet alatt, a legnagyobb természetességgel válaszolt: – A halálom óta egyetlen új sor nem jutott eszembe, Miskám… Nemcsak írni nem tudok semmit sem, ami könnyen érthető, hanem kigondolni sem…Volt időm töprengeni a dolgon, aztán egyszer csak megvilágosodott az elmém: a jóisten nem engedi, hogy a holtak szellemei oly foglalatosságokat űzzenek, melyekkel beavatkozhatnak az élők dolgába. Nem alkothatunk, nem cselekedhetünk. Mikor halálom után hetekig a csataterek fölött bolyongtam, hol átkozódva, hol borongva sirattam az elvesztett szabadságot, aztán beláttam, hogy így vagyon ez jól… Minden szellem csak a múltjából és a múltjában él. Különben is, micsoda pokoli kín volna verselhetni, de le nem írhatni, meg nem mutathatni országnak-világnak, mit alkoték… a hatalmas Dante elméje is kevés lenne, hogy ehhez fogható gyötrelmet kitaláljon!… Nincs menny és nincs pokol, nincs semmi sem, csak az elégikus emlékezés… Miután kiszálltam derékig lemeztelenített, vérbe fagyott testemből, a hevenyészett fejéregyházi tömegsírból, én már semmit sem voltam képes a jövőn alakítni, aminthogy az én múltamon sem alakíthat senki semmit: nem vittek fogolynak a Ladoga-tó partjára, nincsen ott semmiféle „Kőrös” nevezetű község, mint errefelé híresztelték annak idején, nem sínylődtem szibériai ólombányában, nem muszka földben porladnak csontjaim, nem én voltam a Gőcs vidéki álruhás drótostót, és nem én voltam a Sarlai nevű téti takácslegény sem, mint túladunai, nemzetiszín pántlikás lelkületű szépasszonyok képzelték a szabadságharc leverése után, kiknek ajakán szent imádság volt a nevem, nem bujdostam a Bakonyban, nem bujdostam sehol az országban, mert odalenn a sírban rágtak a férgek…

– Ne haragudj, Sándor, hogy közbeszólok, nem szeretnék megint akadékoskodni, de az előbb azt méltóztattad mondani, hogy lelked a sírból szállt ki… Hát nem akkor szállt ki, amikor a gyalázatos kozák ledöfött a dzsidájával?

– Nem… Dehogyis haragszom én, Ferkém, kicsit lobbanékony vagyok, nézzétek el nékem… Igen, jussotok van megtudni a teljes igazságot… És ezért most mindőtöket arra kérem, tegye le a poharat, és nyelje le, mit a szájába vett, mert nem szeretném, ha miattam menne cigányútra a korty vagy a falat… Megköszönöm. Tehát: nem haltam meg azonnal, barátim, nesztek: élve dobtak a sírba! Élve dobták a sírba Petőfi Sándort!

Negyven magyar torokból szakadt ki egyszerre a fölháborodás e szörnyű, borzalmas, irtóztató gaztett hallatán. Sokféle ember gyűlt össze ezen az estén a Petőfi-házban: egykori nagygazda, zsírosparaszt, szegényparaszt, zsellér, cseléd – többen közülük az ánti rendszerben kevésért is egymás torkának estek volna, és még most, a szocializmus mindent kiegyenlítő világában is úgy sisteregtek egymás ellen, mint a véletlenül a tűzforró sparheltre löttyentett víz, egy dologban viszont teljes volt köztük az egyetértés: a legnagyobb magyar költő szeretetében. A hatelemis parasztbácsi a mezőn, a cipész a műhelyben, a pék a kemence szájánál, Mészáros Józsefné a téeszirodán vagy a tizenkettes busz Szárazbabódról elszármazott fiatal sofőrje a székesfővárosban tucatjával-százával szavalta-mormolta-sírta-dalolta a Petőfi-verseket a maga és a világ gyönyörűségére.

Amikor a jóemberek kezdtek magukhoz térni a döbbenettől, és elcsitult a méltatlankodás hangzavara, a tanácselnök megrendülten kérdezte: – Hát hogyan esett meg ez a csúfság, drága Sándorunk?!

– A végső ütközet napján, július harmincegyedikén délután fél hat tájt már ott fetrengtem a véremben a Fejéregyházán túli kukoricás mellett, az országúton három vagy négy osztrák és muszka zsoldos között – hullarablók között, mondhatni, hisz ők azt hitték, halott vagyok… Lerángatták rólam jóféle vitorlavászon zubbonyomat meg a díszesen kivarrott finom ingemet, tudjátok, az ingemre, mikor már tehettem, mindig igen kényes voltam… merthogy polgári öltözékben menekültem, az utolsó napokban annyi időm sem volt, hogy katonaruhát csináltassak magamnak. Csak fekete pantallómat hagyták rajtam. Kiforgatták zsebeimet, és a számukra érdektelen, a hős katonáink kitüntetésére szánt dekorációkat, miket ott leltek, széjjel hajigálták, valamint a Kemény Farkasnak a csapatai állásáról szóló jelentését Bemhez, mit ugyancsak én szállíték. Mikor megszedték magukat, én már embertelen fájdalmaimtól eszméletem vesztettem, és hagymázas rémlátományok gyötörtek, s csak akkor tértem magamhoz, mikor valami osztrák tiszt fölém hajolt, és a képem vizslatta. Láttam ábrázatán, hogy ő is halottnak néz, akkor már kezdett leszállani az alkony, nem láthatta, hogy pillám még meg-megrebben – hang már nem hagyta el taplószáraz, alvadt vérrel teli torkomat –, felszedte a pantallómra a hullarablók által visszahajított, vérrel összemocskolódott jelentést, vetett még reám néhány pillantást, és távozott…

Az egyik kályhában ekkor nagyot durrant az égő fa, ami a hirtelen támadt csendben olybá hatott, mint a puskalövés – a hallgatóság egy emberként rezzent össze, és fordította fejét a még utolszor szilajul fellobbanó lángok irányába.

– Mikor a tiszt elment – folytatta Sándor –, én visszazuhantam félholt állapotomba, s csak másnap, vagy tudj’ isten, mikor tértem magamhoz ismét, életemben utoljára. Oláh és német szót hallék, és erős kezeket éreztem, amint megfognak, és visznek valameddig, majd belehajítanak, akár egy zsákot, egy emberekkel teli, mély gödörbe… Sokáig feküdtem ottan az egymásra hányt hullákon, reám is került keresztbe egy vén honvéd lába, arcomra pedig aszott karja… nem volt nehéz szegény… már nem fájt semmim, belül ríttam csak, a lelkem rítt, a könnyeim már rég elapadtak… vártam, mikor dobják rám a következő hullát, vagy kezdik hányni a földet, s ekkor halk nyöszörgést hallottam jobb felől: „Ki vagy, bajtárs?” „Petőfi Sándor – feleltem reszelősen, miután kiköptem a számbúl egy darab kemény vérrögöt. – És te?” „Orosz Ferenc honvéd. Ó, ha te is itt vagy, elhagyott bennünket az Isten, meghalt a magyar szabadság.” Aztán bal felől hallottam valami mozgást, és fejem kissé megemelkedett. „Az én térdem az, Petőfi.” „Te meg ki vagy?” – kérdeztem. „Az mindegy. A hozzád hasonlók miatt jutottunk ide…” „Nem szégyenled magadat, te bitang, ilyet mondani?!” – rótta meg a láthatatlan gyalázkodót Orosz. Ekkor valami mocskos lét loccsantottak ránk a gödör szélirül, és azt ordították hozzá, hogy „Trinkt, Schächer!” „Mit mond?” – suttogta Orosz. „Igyatok, latrok!” – fordítottam neki az undok vezényszót, s ekkor feketedett el örökre előttem a világ… Újabb holttestet dobtak rám, elfogá előlem az éltető levegőt, és nemsokára megfulladtam… A többit már tudjátok, barátim.

A lehajtott fejű babódi atyafiak sokáig, nagyon sokáig nem szóltak semmit, aztán lassan felpillantottak, és ahogy Petőfi végignézett népén, nemigen láthatott szárazon maradt orcát. Minden szemből fénylő csík futott le a bajuszig és tovább… A kályhákban a tűz már csak szomorúan libbent-lobbant, s valahonnan alulról – talán valamelyik ajtó résén – hideg fuvallat szökött az ivóba, amelyet megérzett minden öreg láb és rossz könyök.

– Most el kell mennem, hívnak másutt is… De ne sírjatok, veletek voltam százhúsz esztendeig, és az idők végezetéig veletek maradok, mert ismertek, szerettek és olvastok – vigasztalta népét Petőfi. – Támadnak majd később új meg új bálványok, de ti tudni fogjátok, hogy azok csak bálványok, és nem fogjátok imádni őket. Isten véletek, barátim, Isten legyen véletek…!

Miután a szellem elhallgatott, két karját oldalt kiterjesztette, mintha búcsúzóul egyszerre áldaná és ölelné meg a babódi atyafiakat, majd alakját egy pillanatra vakító égi fényesség izzította át, aztán rögtön szerte is foszlott, mint hajnali köd a rónán a nap első mérges sugarára.